Technologie

CD Projekt zrobił rynkowi miłą niespodziankę

Technologie › Gigantyczne obroty, mocny wzrost kursu i rekordowa kapitalizacja – tak wyglądał w piątek handel akcjami producenta gier. Co dalej?
Foto: materiały prasowe

Tylko w trakcie pierwszej połowy piątkowej sesji wartość obrotów na warszawskiej giełdzie przekroczyła 400 mln zł. Za jedną trzecią odpowiadała jedna spółka: CD Projekt. Jej notowania od rana zyskiwały na wartości, ciągnąc WIG20 w górę. Po południu cena akcji wynosiła prawie 258 zł, co oznaczało wzrost o 4 proc. Przekłada się to na rekordową kapitalizację 24,8 mld zł. Tym samym CD Projekt o włos przegonił ING Bank Śląski i w zestawieniu największych krajowych spółek na GPW wskoczył na siódme miejsce. Przed nim są tylko: PKO BP, PKN Orlen, PZU, Santander Bank Polska, PGNiG i Pekao.

„Wiedźmin" wciąż na fali

Entuzjazm inwestorów był pokłosiem publikacji wyników. Przychody i zyski za drugi kwartał były zdecydowanie lepsze, niż spodziewał się rynek. W całej pierwszej połowie 2019 r. grupa wypracowała ponad 214 mln zł przychodów ze sprzedaży, co przełożyło się na 51,7 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to odpowiednio: 168,4 mln zł oraz 52 mln zł. W samym drugim kwartale zysk netto wzrósł rok do roku o prawie 15 proc., do 33,9 mln zł, i był aż o ponad 80 proc. wyższy od oczekiwań analityków.

CD Projekt podkreśla, że największy wpływ na osiągnięty w pierwszym półroczu wynik miała świetna sprzedaż „Wiedźmina 3". W sumie spółka sprzedała już ponad 40 mln egzemplarzy całej serii.

Tymczasem już niedługo na rynek trafi „Wiedźmin 3: Dziki Gon" na Nintendo Switch. Tytuł w wersji na tę konsolę ukaże się 15 października.

– Ta gra na Switchu wygląda fenomenalnie – twierdzi Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Jaki będzie „Cyberpunk"?

Tymczasem na horyzoncie jest największa premiera w dotychczasowej historii CD Projektu, czyli „Cyberpunk 2077". Trafi na rynek 16 kwietnia 2020 r.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przedsprzedaży. Ilościowo preorderów jest zdecydowanie więcej niż w tym samym okresie w przypadku „Wiedźmina 3". Ale przestrzegałbym przed tym, żeby z przedsprzedaży wyciągać twarde wnioski i robić kalkulacje w Excelu, bo to dopiero początek – mówi prezes CD Projektu. Nie kryje jednak, że według spółki gra zapowiada się na wielki hit. Na targach E3 zdobyła 85 nagród.

Wydatki CD Projektu na produkcję gier i nowych technologii w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosły 60 mln zł, co przełożyło się na skumulowane saldo nakładów na prace rozwojowe w wysokości 292 mln zł. Stan gotówki i lokat na koniec czerwca sięgnął 530 mln zł.

CD Projekt zasygnalizował, że „patrzy z optymizmem" na możliwość skorzystania z ulgi IP Box w tym roku. Ale zaznaczył, że nie wie, w jakim zakresie uda mu się z niej skorzystać. Rozważa wystąpienie o interpretację podatkową. Ulga pozwala na obniżenie podatku dochodowego do 5 proc. z 19. Jest jednak dużo wątpliwości związanych z jej stosowaniem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.