Technologie

Plan światłowodowego hurtownika Orange Polska budzi obawy rynku

Ruszyły negocjacje spółki Światłowód Inwestycje z operatorami. Konkurencja Orange uważa, że ten projekt to ucieczka spod regulacji i dowodzi, dlaczego powinny być silniejsze.
Netia, kierowana przez Andrzeja Abramczuka (na zdjęciu), ma jeszcze pytania do Światłowód Inwestycje, hurtownika wydzielonego z Orange Polska, którym zarządza Julien Ducarroz, zanim zacznie z nim współpracować. Negocjuje z nim także Play, pod wodzą Jeana-Marca Hariona. Andreas Maierhofer, szef T-Mobile Polska, dyplomatycznie milczy. Najsilniej obawy wobec hurtowych projektów Orange Polska nagłaśnia UPC Polska, zarządzane przez Roberta Redeleanu.
materiały

Przy pomocy światłowodowego hurtownika Orange Polska ucieka spod regulacji – uważają konkurenci telekomu. Firma nie przeczy – spółka Światłowód Inwestycje, powstająca jako joint venture z funduszem APG, ma być siecią otwartą, ale relacje z nią trzeba wynegocjować. UPC Polska i Netia uważają, że takie podejście w przypadku Orange może się nie sprawdzić. Apelują do urzędników o lepszą kontrolę realizacji projektów finansowych ze środków publicznych.

Czas światłowodowych targów

Choć Światłowód Inwestycje, hurtowy operator sieci światłowodowej należący do Orange Polska, jeszcze nie ruszył ze sprzedażą usług, to już budzi emocje. UPC Polska i Netia z grupy Cyfrowego Polsatu otwarcie mówią, iż obawiają się, że hurtownik to dla Orange sposób na wyjęcie infrastruktury szybkiego stacjonarnego dostępu do internetu spod regulacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A ta ich zdaniem jest nieodzowna, co widać – dowodzą – po sposobie współpracy przy udostępnianiu sieci budowanych przez Orange ze środków unijnych.

Światłowód do domu (FTTH) to obok technologii 5G jeden z gorętszych tematów w świecie telekomunikacyjnym. Zapotrzebowanie na szybkie łącza rośnie, operatorzy wyspecjalizowani w usługach przewodowych odnotowują 30–40-proc. przyrost liczby abonentów FTTH w skali roku i mogą z łatwością przekonywać inwestorów, że warto na infrastrukturę wydawać miliardy złotych.

Przy tej okazji rumieńców nabiera model operatora hurtowego FTTH. Równolegle rozwijają takie biznesy trzy firmy, w tym dawny monopolista – Orange Polska. To właśnie plany tej firmy, aby światłowody budowało i udostępniało innym joint venture Światłowód Inwestycje, budzą ostatnio spore emocje.

Operatorzy kablowi i komórkowi konkurencyjni wobec Orange z jednej strony negocjują z tą grupą warunki współpracy na przyszłość. Z drugiej zaś nie szczędzą jej krytyki.

Uważają, że telekom nadużywa pozycji przy wypełnianiu abonentami sieci budowanych ze środków publicznych (program Polska Cyfrowa, POPC). Jak na razie ich pisma skierowane do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (skargę złożyło UPC) oraz UKE Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Marka Zagórskiego, podsekretarza stanu w KPRM (pod petycją w lutym podpisali się menedżerowie UPC, Netii, T-Mobile i Playa), przyniosły reakcję w postaci warsztatów, na których urzędnicy próbują mediować.

Start w lipcu

Relacje operatorów będą ważne, gdy Światłowód Inwestycje ruszy i firma ta – docelowo 50 proc. jej udziałów ma objąć Grupa APG z Holandii – zacznie sprzedawać usługi. Jak mówi Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska odpowiedzialny za ten projekt, start sprzedaży usług zaplanowano na początek drugiego półrocza. To wcześniej, niż sfinalizowana ma zostać transakcja z APG.

Już wiadomo, jaką część sieci Orange wnosi do joint venture. Lista adresów zawisła na stronie internetowej przyszłego hurtownika, wywołując kolejną falę obaw i komentarzy konkurentów Orange.

Netia nie precyzuje, czy będzie korzystać z oferty nowej spółki. – Mamy do Światłowód Inwestycje jeszcze wiele pytań i zastrzeżeń, które mamy nadzieję wyjaśnić w drodze bilateralnych spotkań – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

Netia i UPC zwracają uwagę, że spora część łączy wniesionych do Światłowód Inwestycje to łącza regulowane. – Według naszych wyliczeń aż 176 tys. łączy, które Orange wnosi do spółki Światłowód Inwestycje, to tzw. łącza regulowane – mówi Wieczorek. Dodaje też, że według informacji od Orange od września łącza te zostaną wyjęte spod regulacji. – Zastanawiamy się, czy takich działań świadomy jest organ regulacyjny – mówi Wieczorek. UKE do zamknięcia tego wydania nie odpowiedziało nam na pytanie w tej kwestii.

Zobacz odpowiedź regulatora

Nowohoński rozwiewa wątpliwości. – Intencją Światłowód Inwestycje jest budowa infrastruktury oraz zapewnienie otwartego i niedyskryminującego dostępu do niej wszystkim zainteresowanym partnerom biznesowym. To spełnia cele polityki regulacyjnej, a regulacja może się pojawiać w sytuacji, kiedy mechanizmy rynkowe są w danym zakresie niewystarczające – mówi. Jego zdaniem to, że Światłowód Inwestycje opublikowało szybko listę z adresami do inwestycji, dowodzi jej transparentności i otwartości na współpracę z rynkiem.

Późne publikowanie dostępnych lokalizacji, w których można podłączyć abonenta, i preferowanie własnych sprzedawców zarzucają Orange konkurenci przy okazji sieci POPC. Najpoważniejsza kwestia ich zdaniem jest inna. – Korzystamy z POPC, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Powodem są bardzo duże i zupełnie nieprzewidywalne dodatkowe opłaty za budowę przyłącza, które uniemożliwiają stworzenie rynkowej oferty, a z powodu swojej nieprzewidywalności również czynią bardzo karkołomnym proces sprzedaży. Warto zauważyć, że Nexera czy Inea wliczają koszty budowy przyłącza w cenę usługi – mówi Wieczorek.

Szereg postulatów

W UPC nie ukrywają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie hurtowego i detalicznego biznesu w stu procentach. Patrycja Gołos, wiceprezes ds. korporacyjnych w UPC, uważa, że potrzebne są skuteczne narzędzia regulacyjne motywujące operatorów budujących sieci POPC do większej transparentności. Kablówka postuluje, aby urzędnicy wymagali dodatkowych wskaźników np. o postępie w przyłączaniu abonentów (KPI). A co, jeśli urzędnicy nie zareagują? Czy UPC pójdzie na skargę do Komisji Europejskiej? Tego nie zdradza. – Powinniśmy sprawić, żeby w przyszłych interwencjach (konkursach na dotacje – red.) mogli uczestniczyć ci operatorzy, którzy wywiązują się z dwóch zobowiązań. Nie tylko budują sieć, ale też zagwarantują klientowi prawo do wyboru dostawcy. KPI mogłyby w tym bardzo pomóc – mówi.

UPC nie zdradza, czy skorzysta z oferty Światłowód Inwestycje. – Nie zaprzeczamy, że prowadzimy rozmowy z Orange na temat współpracy w wielu obszarach. Wśród nich jest również obszar dostępu do infrastruktury. Rozmowy te mają charakter biznesowy, więc nie będziemy się na tym etapie ustosunkowywać do szczegółowych pytań – mówi Katarzyna Tajak-Pietrowska z biura prasowego Play.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.