Raport surowcowy

ROPA NAFTOWA Napięta sytuacja polityczna wsparciem dla cen ropy naftowej.

Publikacja: 22.10.2018 10:40

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

W poprzednim tygodniu notowania ropy naftowej znajdowały się pod wyraźną presją podaży. Miniony tydzień był zresztą już drugim z kolei tygodniem dynamicznych spadków cen tego surowca, który doprowadził notowania do najniższych poziomów od miesiąca. Niemniej, w miniony piątek zniżka wyhamowała, a notowania ropy naftowej odbiły delikatnie w górę, przy czym strona popytowa jest bardziej aktywna także dzisiaj rano.

O ile odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach było uzasadnione, po wcześniejszym ciągu zwyżek, to potencjał do zniżki w kilkutygodniowej perspektywie jest już niewielki, biorąc pod uwagę fundamentalne uwarunkowania rynku ropy naftowej. Już za dwa tygodnie mają wejść w życie amerykańskie sankcje na Iran w pełnej wersji, obejmującej także sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mimo że efekt sankcji na produkcję Iranu może okazać się mniejszy niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, to nad tą kwestią rozciąga się aura niepewności.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Ponadto, coraz bardziej napięte relacje dyplomatyczne panują między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską. Kwestia zaginionego saudyjskiego dziennikarza, Jamala Kashoggi, budzi coraz więcej kontrowersji i prowadzi do coraz śmielszych oskarżeń. Amerykanie wyrażają zdanie, że to władze Arabii Saudyjskiej odpowiadają za zaginięcie oraz domniemaną śmierć dziennikarza. Pojawiają się nawet spekulacje na temat możliwych wzajemnych sankcji. Niemniej, strona saudyjska uspokaja – tamtejszy minister energii, Khalid al-Falih, powiedział, że nie będzie powtórki z lat 70. XX wieku, czyli z czasów embarga na eksport ropy. Według niego, incydent dotyczący dziennikarza jest przejściowy i nie zaburzy sytuacji na rynku ropy naftowej.

KAKAO

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

Przebłysk optymizmu na rynku kakao.

Miniony tydzień na rynku kakao był pełen skrajnych emocji. Po mocnej pierwszej połowie, druga część tygodnia przyniosła zniżkę. Niemniej, cena kakao w Stanach Zjednoczonych utrzymała się powyżej poziomu 2100 USD za tonę.

Notowania kakao być może kontynuowałyby spadki, gdyby nie niezłe dane dotyczące przerobu tego surowca, które traktuje się jako wyznacznik popytu na kakao. Przerób w Ameryce Północnej (USA, Kanada, Meksyk) w III kwartale wzrósł o 2,5% w ujęciu rdr i w rezultacie, osiągnął najwyższą wartość dla tego okresu w roku od 2014 r. Z kolei przerób kakao w Azji w tym samym czasie wzrósł o 3,7% rdr – jednak tu dynamika nie zachwyciła, gdyż to takich, a nawet lepszych rezultatów, inwestorzy są w Azji przyzwyczajeni.

Niemniej, warto wspomnieć, że coraz większe ilości kakao są przerabiane w Afryce, w krajach jego produkcji, w tym głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. To sprawia, że w coraz mniejszym stopniu dane z innych kontynentów świadczą o popycie na ten surowiec – ale jednocześnie, w obliczu dobrych danych z Azji i Ameryki Północnej, tym bardziej budzi to optymizm inwestorów.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy  DM BOŚ

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt