Raport surowcowy

ZŁOTO Złoto na drodze do spadkowego tygodnia.

Publikacja: 23.08.2019 09:25

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku złota na razie przynosi przewagę sprzedających. Cena kruszcu dzisiaj rano oscyluje w okolicach 1503-1505 USD za uncję, czyli blisko minimów z bieżącego tygodnia. Wyraźnej presji podażowej jednak na tym rynku wciąż nie widać – patrząc na wykres w szerszym ujęciu, obecne zniżki mogą być traktowane jedynie jako korekta wcześniejszych wzrostów. Nota bene, na razie korekta ta jest relatywnie płytka, biorąc pod uwagę skalę poprzedzających ją zwyżek.

Złoto obecnie pozostaje pod presją siły amerykańskiego dolara, którego wartość porusza się blisko tegorocznych maksimów. Oczy inwestorów na międzynarodowych rynkach – w tym na rynku USD i złota – skierowane są obecnie przede wszystkim na sympozjum w Jackson Hole, na którym dzisiaj ma wystąpić Jerome Powell. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej prawdopodobnie rzuci więcej światła na kolejne kroki Fed w sprawie stóp procentowych. O ile inwestorzy na globalnych rynkach wciąż wyceniają kolejną obniżkę stóp procentowych w tym roku, to dotychczasowe wystąpienia przedstawicieli Fed oraz niedawne minutki Fed sugerują, że może być inaczej, a scenariusz cięć stóp w USA wcale nie jest pewny.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Ze względu na istotny wpływ wartości USD na złoto, dzisiejsza sesja na rynku kruszcu będzie praktycznie podporządkowana komunikatom z Jackson Hole. Jeśli siła dolara się utrzyma, złoto może zakończyć ten tydzień na minusie (byłby to drugi spadkowy tydzień w ciągu ostatnich 14 tygodni). Niemniej, wsparciem dla notowań kruszcu w dłuższym terminie jest utrzymująca się niepewność dotycząca kondycji globalnej gospodarki oraz konflikty i napięcia polityczne.

CUKIER

Odbicie w górę notowań cukru.

Już od dwóch miesięcy notowania cukru poruszają się w trendzie spadkowym. Patrząc na ten rynek z szerszej perspektywy, notowania cukru znajdują się pod presją podaży już od trzech lat. Obecnie cena cukru w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 11,60 centów za funt, co oznacza bliskość tegorocznych minimów, przypadających na rejon 11,20-11,30 centów za funt.

Długotrwałe zniżki na rynku cukru wynikają przede wszystkim z regularnie nawracającej nadwyżki tego towaru na globalnym rynku. Wzrost produkcji cukru m.in. w Azji sprawia, że ten problem prawdopodobnie szybko nie zniknie (aczkolwiek tu inwestorzy wyczekują informacji na temat kontynuacji programu subsydiowania eksportu cukru z Indii). Sytuacja wygląda inaczej w Brazylii. Wczoraj brazylijski rząd obniżył prognozy produkcji cukru w tym kraju ze względu na relatywnie niską jakość uprawianej trzciny cukrowej. Niemniej, mimo to, w tym kraju również zbiory powinny być spore.

Wczorajsza sesja na rynku cukru przyniosła odreagowanie wzrostowe, jednak nastroje inwestorów są już wręcz przesadnie słabe, a liczba krótkich pozycji na rynku cukru jest wyjątkowo duża. To może doprowadzić do krótkoterminowego odbicia cen w górę. Niemniej, sytuacja na tym rynku w średnio- i długoterminowej perspektywie nadal przemawia za utrzymującą się presją podaży.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt