Raport surowcowy

MIEDŹ Siła kupujących na rynku miedzi.

Publikacja: 21.02.2019 10:17

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

W ostatnich kilku dniach notowania miedzi doświadczały bardzo dobrej passy. Przez cztery kolejne sesje na wykresie cen tego metalu przeważała strona popytowa i dopiero dzisiaj wzrost cen wyhamował. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu dotarły do okolic 2,90 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od lipca ubiegłego roku.

Najbliższe dni mogą być na rynku miedzi decydujące, ponieważ dotarcie notowań tego metalu do wspomnianych poziomów oznacza naruszenie górnego ograniczenia kilkumiesięcznej konsolidacji, w której poruszały się ceny miedzi. Z pewnością w ostatnich dniach stronie popytowej na tym rynku pomagała słabość amerykańskiego dolara, a obecne wyhamowanie zwyżek to w dużej mierze efekt odreagowania wzrostowego na USD. Jednak w obliczu gołębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA, notowania amerykańskiego dolara najprawdopodobniej pozostaną pod presją podaży.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Kluczowym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy na rynku miedzi, jest jednak to, czy Stanom Zjednoczonym i Chinom uda się wypracować trwałe porozumienie w sprawach związanych z wzajemnym handlem. Rozwój sytuacji w ostatnich tygodniach jest obiecujący, a negocjatorzy przeszli już do omawiania istotnych, a jednocześnie najbardziej drażliwych, kwestii związanych z relacjami pomiędzy USA a Chinami, takimi jak prawa własności intelektualnej, waluta czy zależności na rynkach towarów rolnych. Oczywiście wciąż nie można wykluczyć scenariusza fiaska tych rozmów, jednak jedno jest pewne: wypracowanie kompromisu przez te dwie kluczowe gospodarki świata miałoby pozytywne przełożenie na nastroje na rynkach finansowych, w tym nastroje na rynku miedzi.

ZŁOTO

Spadek cen złota na skutek odbicia w górę notowań USD.

Po tym, jak pod koniec stycznia notowania złota wystrzeliły w górę i przekroczyły poziom 1300 USD za uncję, pierwsza połowa lutego upłynęła na tym rynku pod znakiem delikatnego spadkowego odreagowania. Zakończyło się ono w miniony czwartek, kiedy to notowania złota rozpoczęły kolejny dynamiczny ruch w górę. Wczoraj nastroje się jednak nieco pogorszyły, a notowania złota również dzisiaj rano odreagowują część niedawnych zwyżek.

Wzrost cen złota w ostatnich dniach był zasługą przede wszystkim sytuacji na rynkach walutowych, gdzie widoczne było osłabienie amerykańskiego dolara. Niemniej, wczoraj dolar odreagował część tych zniżek po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC. Ukazał on brak jednoznaczności wśród przedstawicieli Fed w kwestiach związanych z prowadzeniem polityki monetarnej w USA. W minutkach z posiedzenia FOMC podkreślona została dobra sytuacja w gospodarce Stanów Zjednoczonych, w tym na rynku pracy, co na nowo rozbudziło wątpliwości co do zamiarów Fed w kwestii podnoszenia stóp procentowych. Chociaż jeszcze do wczoraj sądzono, że rezygnacja z podwyżek stóp w tym roku jest już przesądzona, to protokół zasiał niepewność co do tego scenariusza.

Dzisiaj rano odreagowanie spadkowe cen złota przyspieszyło, jednak warto mieć na uwadze to, że w średnioterminowym, kilkumiesięcznym ujęciu notowania kruszcu mają duże szanse na utrzymanie wzrostów, zwłaszcza jeśli gołębie nastawienie Fed się potwierdzi.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy

Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt