Surowce

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Po optymistycznym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Na razie przeceny są jednak niewielkie, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od osiągniętych w poprzednim tygodniu lokalnych szczytów cenowych. Cena ropy WTI nadal oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 55,70-55,80 USD za baryłkę.

Ogólnie, na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, związany z nadziejami na pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych, zapowiedziany przez Joe Bidena, świeżo zaprzysiężonego prezydenta USA. Wsparcie amerykańskiej gospodarki oznacza bowiem większe szanse na ożywienie popytu na ropę.

Na razie jednak tego ożywienia nie widać. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) w swoim cotygodniowym raporcie (publikowanym dzień później niż zwykle ze względu na poniedziałkowe święta w USA) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,56 mln baryłek. To zaskakująca zwyżka, ponieważ oczekiwano niewielkiego (0,3 mln baryłek) spadku zapasów ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na dokładniejsze dane, czyli te zaprezentowane przez Departament Energii, trzeba będzie poczekać aż do piątku – cotygodniowy raport tej instytucji jest publikowany z dwudniowym opóźnieniem (piątek zamiast standardowej środy). Istnieje duża szansa, że on także pokaże wzrost zapasów ropy w USA, ponieważ dane instytutu i departamentu pokazują ten sam kierunek w około 70-80% przypadków.

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych to negatywna informacja, ale w obliczu tak licznych restrykcji związanych z pandemią nie jest ona aż tak dużą niespodzianką. Kluczowym pytaniem, zadawanym przez większość inwestorów na rynku ropy, jest pytanie o popyt w kolejnych miesiącach. Tu wiele zależy właśnie od tak nieprzewidywalnego czynnika, jakim jest pandemia.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota przy kolejnym technicznym oporze.

Po trwającej ponad tydzień wzrostowej korekcie wartości amerykańskiego dolara, waluta ta w bieżącym tygodniu powróciła do zniżek – a to otworzyło notowaniom złota drogę w górę. Obecnie cena kruszcu porusza się w okolicach 1870 USD za uncję.

Obecne poziomy są istotne z technicznego punktu widzenia, ponieważ linia średnioterminowego trendu spadkowego jest obecnie usytuowana w okolicach 1873-1874 USD za uncję. To w tej chwili najbliższy opór na wykresie notowań tego kruszcu.

Krótkoterminowo, w kontekście najbliższych godzin, bariera ta może wstrzymywać wzrosty. W dłuższej perspektywie jednak złoto powinno ją przebić, chociażby ze względu na presję na spadek wartości USD, wynikającą z rozległych programów stymulacyjnych w gospodarce USA oraz ultraluźnej polityki monetarnej Fed.

Notowania złota – dane dzienne

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.