Surowce i paliwa

Sztuka uzyskiwania dobrego zwrotu z inwestycji

Lada dzień światło mogą ujrzeć założenia kolejnej pięcioletniej strategii. Jak dotąd sprawdza się rozwój organiczny.
Foto: materiały prasowe

W najbliższą środę rada nadzorcza kontrolowanego przez OFE przetwórcy aluminium może przyjąć średnioterminową strategię opracowaną przez zarząd. Kęty regularnie, poza prognozowaniem wyników na dany rok, przyjmują plan na pięć lat. Co powinno się w nim znaleźć?

– Z naszego punktu widzenia kluczowymi danymi w strategii grupy będzie relacja prognozowanych wielkości EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) do CAPEX-u (nakłady inwestycyjne) w 2025 r., co pozwoli określić, czy zwrot na jednostkowym CAPEX-ie będzie utrzymany – komentuje Tomasz Duda, analityk Erste Group. – W poprzednich dwóch pięciolatkach każdy 1 zł nakładów pozwalał na wzrost EBITDA o odpowiednio 0,22 zł (lata 2010–2015) i 0,27 zł (lata 2015–2020). Dzięki tak wysokiemu zwrotowi z inwestycji Kęty były w stanie wypłacać 80–100 proc. zysku w formie dywidendy przy zachowaniu niskiego zadłużenia, czyli poniżej 1 x EBITDA – podkreśla.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.