Surowce i paliwa

PGNiG: Stacje LNG pomagają w gazyfikacji gmin

Polska Spółka Gazownictwa, kluczowa firma zależna od PGNiG zajmująca się dystrybucją błękitnego paliwa, w ramach programu przyspieszonych inwestycji w sieć gazociągową, planuje do końca 2022 roku mieć w Polsce ok. 120 stacji regazyfikacji LNG (skroplony gaz ziemny).
Foto: Bloomberg

Przede wszystkim dla koncernu naczelnym celem jest możliwość gazyfikacji z wykorzystaniem technologii LNG ok. 90 gmin. Ich liczba nie jest tożsama z budową takiej samej liczby stacji LNG stanowiących źródło surowca dla lokalnych sieci.

– Chcemy podkreślić, że w ramach programu przyspieszonych inwestycji nadrzędnym celem spółki jest gazyfikacja danego obszaru, a nie sposób technicznej realizacji gazyfikacji (tj. z wykorzystaniem gazociągu liniowego lub stacji regazyfikacji LNG). Dlatego też w toku analiz i prac inwestycyjnych liczba stacji LNG może się zmieniać – informuje biuro public relations PGNiG. Dodaje, że obecnie na etapie projektowania lub już nawet prac budowlanych są łącznie 73 stacje regazyfikacji. Część z nich zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a zdecydowana większość zapewne w latach 2021–2022. Na koniec września PSG posiadała 47 tego typu obiektów. W tym roku oddano ich do użytku 20. Przy sprzyjających okolicznościach (brak opóźnień w dostawach i decyzjach administracyjnych) do końca roku powinny być dokonane odbiory techniczne kolejnych ok. 20 stacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.