PGNiG: Stacje LNG pomagają w gazyfikacji gmin

Polska Spółka Gazownictwa, kluczowa firma zależna od PGNiG zajmująca się dystrybucją błękitnego paliwa, w ramach programu przyspieszonych inwestycji w sieć gazociągową, planuje do końca 2022 roku mieć w Polsce ok. 120 stacji regazyfikacji LNG (skroplony gaz ziemny).

Publikacja: 18.11.2020 05:00

PGNiG: Stacje LNG pomagają w gazyfikacji gmin

Foto: Bloomberg

Przede wszystkim dla koncernu naczelnym celem jest możliwość gazyfikacji z wykorzystaniem technologii LNG ok. 90 gmin. Ich liczba nie jest tożsama z budową takiej samej liczby stacji LNG stanowiących źródło surowca dla lokalnych sieci.

– Chcemy podkreślić, że w ramach programu przyspieszonych inwestycji nadrzędnym celem spółki jest gazyfikacja danego obszaru, a nie sposób technicznej realizacji gazyfikacji (tj. z wykorzystaniem gazociągu liniowego lub stacji regazyfikacji LNG). Dlatego też w toku analiz i prac inwestycyjnych liczba stacji LNG może się zmieniać – informuje biuro public relations PGNiG. Dodaje, że obecnie na etapie projektowania lub już nawet prac budowlanych są łącznie 73 stacje regazyfikacji. Część z nich zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a zdecydowana większość zapewne w latach 2021–2022. Na koniec września PSG posiadała 47 tego typu obiektów. W tym roku oddano ich do użytku 20. Przy sprzyjających okolicznościach (brak opóźnień w dostawach i decyzjach administracyjnych) do końca roku powinny być dokonane odbiory techniczne kolejnych ok. 20 stacji.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Orlen przeszacuje wartość biznesu petrochemicznego
Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac