REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

JSW: Koncern na huśtawce

Listopad zaczął się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej od wstrząsów: w poniedziałek kurs akcji spadł aż do 17,43 zł, choć w ciągu dnia zaczął szybko odrabiać straty. W południe zbliżał się już do 19 zł.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

To jednak zapewne wstrząsy wtórne. W ostatnich dniach listopada akcje JSW doświadczyły wyjątkowo wysokich obrotów: właściciela miało zmienić ok. 10 proc. wszystkich walorów, obrót dotyczył ok. 35 proc. free floatu, co nie przydarzyło się firmie od trzech lat.

Nie ma jednego bezpośredniego wytłumaczenia tej sytuacji. Najprostsze potencjalne wyjaśnienie sprowadza się do wyhamowania przez USA importu azjatyckiej stali, co wywołało reakcję łańcuchową: stal z Azji zamiast w USA wylądowała w Europie, co wpłynęło na zmniejszenie produkcji w hutach, a węgiel koksowy – specjalność JSW – jest podstawowym paliwem stalowni.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA