Surowce i paliwa

Kopalnie poza prawem

To będzie burzliwy koniec kadencji. W poniedziałek w sejmowych komisjach ruszą prace nad projektem tzw. specustawy górniczej, pozwalającej rządowi forsować projekty nowych kopalni pomimo potencjalnego oporu lokalnych mieszkańców i samorządów.
Foto: Adobestock

Rząd zastrzega, że sprawa dotyczy złóż o strategicznym znaczeniu dla polskiej energetyki. Adwersarze zarzucają pomysłodawcom łamanie wielu przepisów, potencjalnie też konstytucji.

– Specustawa górnicza uchodzi za akt prawny, który jest ustalany z myślą o zaledwie kilku konkretnych lokalizacjach: m.in. odkrywce węgla brunatnego Złoczew czy nowych kopalniach w Rybniku i Imielinie – tłumaczy „Parkietowi" Michał Hetmański, ekspert ośrodka Instrat. – Chodzi o zabezpieczenie krajowej energetyce i ciepłownictwu dostaw węgla – najlepszym przykładem może być Złoczew, który uchodzi za zabezpieczenie koncernu PGE na wypadek, gdyby do 2030 r. nie powstała elektrownia atomowa ani stosowny potencjał farm wiatrowych offshore – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.