Surowce i paliwa

Bogdanka z niższym zyskiem

W okresie pierwszych trzech kwartałów br. węglowa spółka zarobiła na czysto 34,8 mln zł, co oznacza spadek o 87 proc. względem analogicznego okresu 2019r., wynika z szacunkowych danych.
Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Zysk operacyjny i EBITDA zmniejszyły się o odpowiednio o 84 i 48 proc., do 50,7 mln zł i 317,6 mln zł,

Przychody ze sprzedaży 1,35 mld zł i były o 17 proc. niższe niż przed rokiem. Produkcja węgla handlowego w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku wyniosła ponad 5,5 mln ton, a sprzedaż 5,7 mln ton.

Wpływ na działalność Bogdanki w omawianym okresie miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa w pierwszym półroczu 2020. W I kwartale wynikało ono z ciepłej i wietrznej zimy, a w II - ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię w kraju związanego z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, których skutkiem było spowolnienie procesów gospodarczych. - Po okresie spowolnienia nastąpiła normalizacja po stronie popytu na węgiel energetyczny i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach. Niemniej jednak nastąpiły przesunięcia w harmonogramach biegu ścian oraz terminy ich zakończenia, jak również przesunięciu uległy terminy rozpoczęcia kolejnych, przewidzianych do eksploatacji w roku bieżącym, ścian. W konsekwencji, w miesiącu wrześniu, wystąpiły łącznie czynniki ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku. Największy, negatywny skutek, wywołało wystąpienie na jednej ze ścian przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych, a tym samym i postępu ściany – wyjaśnia Bogdanka w komunikacie.

Zarząd Bogdanki przewiduje, że w całym roku 2020 produkcja węgla handlowego wyniesie ok. 7,4 mln ton.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.