Czarne paliwo na cenzurowanym

Polska zwiększyła w tym roku produkcję energii z węgla, ale przyszłość branży i tak rysuje się w czarnych barwach. Uzyskanie zgody Brukseli na dopłaty dla górnictwa może być szalenie trudne.

Publikacja: 13.06.2021 13:29

Barbara Piontek prezes JSW Jastrzębska Spółka Węglowa nie weźmie udziału w zapowiadanej restrukturyzacji górnictwa. Spółka planuje całkowicie wycofać się z produkcji węgla energetycznego i skupić się na produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego w hutnictwie. Zarząd JSW zapewnił, że nie był i nie jest zainteresowany kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń z innych górniczych przedsiębiorstw.

Foto: materiały prasowe

Większy popyt, ale niższe ceny – tak przedstawia się w tym roku sytuacja na krajowym rynku węgla energetycznego w porównaniu z rokiem 2020. Właśnie teraz ważą się losy polskich kopalń, bo ruszają negocjacje rządu z Komisją Europejską w sprawie reformy górnictwa. Pozycji Polski w tych rozmowach nie polepszają naciski na szybszą redukcję emisji CO2, a także międzynarodowy spór o kompleks węglowy Turów i zdecydowana odmowa wykonania przez stronę polską postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego tymczasowe wstrzymanie eksploatacji turoszowskiego złoża.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery