Surowce i paliwa

Unimot: Duże wyzwania przed grupą

Pomimo pandemii koronawirusa i spowolnienia gospodarczego strategia grupy Unimot określona na lata 2018-2023 przynosi zakładane efekty. Przede wszystkim szybciej rośnie wartość skorygowanego zysku EBITDA. W I kwartale sięgnęła 33,5 mln zł, co było rezultatem ponaddwukrotnie lepszym niż rok temu i najwyższym w historii grupy.
Foto: materiały prasowe

– Podobnie jest z efektywnością biznesu mierzoną wskaźnikiem ROCE (EBITDA podzielona przez aktywa trwałe pomniejszone o kapitał pracujący –  red.) – w strategii zakładaliśmy poziom 15 proc., a po I kwartale 2020 r. wskaźnik ten wynosi aż 34 proc. Wciąż jesteśmy spółką dywidendową – w tym roku, mimo epidemii Covid-19, zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy na zaplanowanym w strategii poziomie – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Jeśli walne zgromadzenie 3 czerwca zaakceptuje tę propozycję, to przypadnie po 1,97 zł na akcję.

Jednocześnie zarząd przyznaje, że dużym wyzwaniem jest osiągnięcie zakładanej dywersyfikacji działalności, ponieważ handel olejem napędowym i biopaliwami wciąż stanowi zdecydowaną większość przychodów i zysków grupy. Udział innych biznesów jednak systematycznie rośnie. Grupa wchodzi też w nowe obszary, takie jak handel produktami asfaltowymi i ropą naftową, oraz na rynek energii słonecznej. Unimot cały czas rozwija sieć stacji paliw Avia, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. – Przyłączanie kolejnych stacji do sieci idzie nieco wolniej, niż zakładaliśmy, ale sieć systematycznie się zwiększa. Skorygowaliśmy lekko pierwotne plany i w tym momencie koncentrujemy się przede wszystkim na najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, a nie na jak największej ich liczbie – mówi Sikorski. W związku z pandemią grupa wstrzymała też realizację części projektów. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.