Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Podobnie jest z efektywnością biznesu mierzoną wskaźnikiem ROCE (EBITDA podzielona przez aktywa trwałe pomniejszone o kapitał pracujący – red.) – w strategii zakładaliśmy poziom 15 proc., a po I kwartale 2020 r. wskaźnik ten wynosi aż 34 proc. Wciąż jesteśmy spółką dywidendową – w tym roku, mimo epidemii Covid-19, zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy na zaplanowanym w strategii poziomie – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Jeśli walne zgromadzenie 3 czerwca zaakceptuje tę propozycję, to przypadnie po 1,97 zł na akcję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.