Surowce i paliwa

JSW ma szansę wyjść z kryzysu

Otoczenie rynkowe dla producenta koksu zdecydowanie się poprawiło. Ale czy na długo?
Foto: Bloomberg

Po bardzo trudnym 2020 r., który Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła ze stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł, sytuacja na rynku stali i koksu zmieniła się diametralnie. Popyt na te produkty mocno wzrósł na całym świecie, a wraz z nim ceny. Analitycy obawiają się jednak, że ta dobra passa dla JSW nie potrwa zbyt długo.

Nadchodzi ochłodzenie?

Odbudowa rynku stali pociągnęła za sobą wzrost popytu na surowce do jego produkcji – koks i węgiel koksowy. JSW już na tym korzysta. – Marże w segmencie koksowniczym są bardzo dobre, ale w biznesie węglowym nie jest już tak dobrze. Wciąż jest dużo niepewności, jak długo potrwa ekstremalnie dobra sytuacja na rynku stali w Europie. Obawiam się, że mamy do czynienia z przegrzaniem rynku, które skończy się gwałtownym ochłodzeniem – komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Dodaje jednocześnie, że wyniki JSW za 2021 r. i tak powinny być lepsze niż w roku ubiegłym, naznaczonym pandemią koronawirusa i bardzo niskimi cenami węgla koksowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.