Recenzje

Nieskończona wizja rozwoju Amazona

Książka prezesa jednej z największych firm na świecie to w rzeczywistości zbiór jego wypowiedzi z wywiadów oraz listów do akcjonariuszy.

Jeff Bezos, Nie bój się błądzić MT Biznes, Warszawa 2021

Foto: materiały prasowe

Dzięki temu czytelnik otrzymuje podgląd najwcześniejszych wizji i idei, wtedy jeszcze młodego biznesmena, który wydaje się dostrzegł potencjał internetu kilka lat przed wszystkimi. W listach do udziałowców Bezosa widać bardzo sprytną konstrukcję, która satysfakcjonuje zarówno tych o bardziej analitycznym spojrzeniu, jak i wizjonerów. Z jednej strony nie brakuje w nich opisów rocznych wyników, jego zdaniem najważniejszego wskaźnika wolnych przepływów pieniężnych, oraz innych informacji przedstawiających stan finansowy Amazona. Z drugiej jednak widać duży nacisk na przedstawioną w liście z 1997 r. długoterminową wizję swojej firmy (wspomniany list wielokrotnie załączał do następnych wypowiedzi do akcjonariuszy).

Od samego początku Bezos zapowiadał, że to właśnie patrzenie w przyszłość, wizja stworzenia internetowej marki, która na pierwszym miejscu stawiać będzie klienta i innowacyjność, zawsze będzie stała przed krótkoterminowymi zyskami. Właśnie dzięki tak stanowczej postawie, nieustępliwości oraz pokazaniu akcjonariuszom, że idea ta spina się biznesowo, Amazon jest dziś największą firmą e-commerce na świecie. Trzeba również podkreślić, że pewne wypowiedzi pod płaszczykiem „współtworzenia zespołu misjonarzy" przemycają m.in. wyzysk czy presję na tworzenie coraz to lepszych i bardziej dochodowych usprawnień. Ale pewnie i dzięki temu Amazon doszedł to punktu, w którym jest dziś. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.