Profesjonalny inwestor

Przepływy pieniężne ważniejsze od raportowanych wyników

Ocena przepływów gotówkowych spółki pozwala inwestorowi stwierdzić, czy raportowane zyski wynikają z rzeczywistych wpływów, czy są tylko papierowe.
Foto: Adobestock

Przewaga informacji zawartych w rachunku przepływów środków pieniężnych strat polega na tym, że prezentuje on faktyczne wpływy i wydatki spółki, a nie jedynie zapisy księgowe. – To właśnie zdolność do generowania gotówki w przedsiębiorstwie jest najważniejsza w długim terminie, nie natomiast „papierowe zyski". Od nich ostatecznie zależy, czy spółka jest w stanie spłacać swoje zobowiązania w terminie czy dzielić się akcjonariuszami wypracowanym zyskiem – przekonuje Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena.

Plus czy minus

Analiza tej części sprawozdania finansowego spółki polega na ocenie przepływów gotówkowych z poszczególnych rodzajów działalności – operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. W analizie wagę przywiązuje się do tego, czy saldo przepływów z danej działalności jest ujemne czy dodatnie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.