REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Czy warto stosować RSI, tak jak podpowiadają podręczniki?

Sprawdziliśmy, jak funkcjonują w praktyce dwie najpopularniejsze strategie bazujące na RSI. Okazuje się, że wskaźnik ten może doprowadzić inwestora do bankructwa.

Na powyższym wykresie indeksu WIG pokazane są dwa rodzaje sygnałów transakcyjnych, które można uzyskać dzięki oscylatorowi RSI. Strzałki skierowane w dół oznaczają wskazania sprzedaży (pozycja krótka), a te skierowane w górę sygnalizują kupno (pozycja długa). W strefie oznaczonej numerem 1 pokazane są sygnały uzyskiwane przez wyjście RSI ze stref wyprzedania i wykupienia. Gdy linia wskaźnika spada poniżej 70 pkt, jest to wskazanie sprzedaży, a gdy rośnie powyżej 30 pkt – wskazanie kupna. W strefie numer 2 pokazana jest natomiast dywergencja spadkowa. WIG wyznacza nowy szczyt, a RSI go nie potwierdza. Dzieje się to w strefie wykupienia, więc jest to sygnał sprzedaży.PZ

Foto: GG Parkiet

Dwa poprzednie odcinki naszego cyklu, w którym testujemy popularne narzędzia analizy technicznej, poświęciliśmy Oscylatorowi Stochastycznemu (OS). Okazało się, że próba jego stosowania zgodnie z książkowymi zaleceniami kończyła się stratą, a w najlepszym wypadku niezbyt dużym zyskiem. Gdy zmieniliśmy podejście i zastosowaliśmy OS odwrotnie do zaleceń podręcznika, osiągnęliśmy znakomite rezultaty, a wyniki testów były bardzo stabilne.

Dziś na warsztat weźmiemy najpopularniejszy oscylator, jakim jest RSI. Sprawdzimy, czy dwie najczęściej stosowane strategie, które bazują na tym wskaźniku, faktycznie są opłacalne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA