Emerytury: Policz, ile odłożysz w programie PPK

Po podpisaniu ustawy o PPK przez prezydenta program wchodzi w fazę wdrożenia.

Publikacja: 21.11.2018 05:09

Emerytury: Policz, ile odłożysz w programie PPK

Foto: Bloomberg

Zadanie przekonania do niego Polaków otrzymał Polski Fundusz Rozwoju. I już się do tego zabrał. Na swojej stronie internetowej udostępnił właśnie kalkulator PPK. Każdy może tam wejść (www.ppkkalkulator.pfr.pl) i sprawdzić, jakie oszczędności i związane z nimi korzyści da mu przystąpienie do programu.

Kalkulator pyta o wiek osoby przystępującej do PPK i jej miesięczne wynagrodzenie brutto. Zakłada, że podstawowa miesięczna wpłata pracownika do PPK to 2 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia brutto, a pracodawca dokłada do tego 1,5 proc. wynagrodzenia. Jeśli faktyczne składki są wyższe, można to uwzględnić w wyliczeniu. Maksymalna składka po stronie pracownika to 4 proc. jego pensji brutto. Tyle samo może mu maksymalnie dołożyć pracodawca. Dalej kalkulator pyta o wiek, w którym pracownik będzie chciał wypłacić z PPK swoje oszczędności. Przyjmuje, że będzie to 60 lat – to minimalna granica narzucona przepisami. Można ją podnieść. W następnym kroku jest pytanie o formę wypłaty zgromadzonego kapitału. Można go wypłacić jednorazowo, ale też część wziąć do ręki od razu, a resztę rozłożyć na raty, albo też całość rozłożyć na raty. W zależności od wyboru formy wypłaty kalkulator wyliczy nam kwotę zgromadzonego w PPK kapitału i wysokość wypłat.

– Do budowy naszego kalkulatora przyjęliśmy bardzo konserwatywne założenia – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju do spraw wdrożenia PPK.

PFR przyjął więc, że roczna stopa zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania wyniesie 3,5 proc. Prognozowana roczna stopa w okresie wypłat to 2,75 proc., zaś prognozowany roczny wzrost wynagrodzenia i dopłaty rocznej to 2,8 proc.

Po uruchomieniu PPK nie znikną działające od kilku lat programy indywidualnego oszczędzania IKE i IKZE. Rząd chce je upowszechniać. Wraz z uruchomieniem PPK wzrosnąć ma więc limit wpłat na IKZE dla samozatrudnionych. Szczegółów na razie nie ma.

W poniedziałek w gmachu GPW prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. PPK mają nas zachęcić do dodatkowego oszczędzania na czas emerytury. To potrzebne, bo – jak przyznaje rząd – świadczenia wypłacane z ZUS będą coraz niższe i wielu osobom nie pozwolą na godne życie na starość.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł