Portfel fundamentalny

Eksperci rozpoczęli grę pod ożywienie w 2021 roku

Listopadowe typy nie zawiodły, przekładając się pozytywnie na stopy zwrotu z portfeli. Czy propozycje na grudzień również się sprawdzą?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

W zakończonym miesiącu koniunktura na warszawskim parkiecie była bardzo łaskawa. Nastroje na rynku wyraźnie się poprawiły, dając nadzieję na udaną końcówkę roku. Biorąc pod uwagę zasięg zwyżek głównych indeksów (WIG poszybował o prawie 20 proc.), listopad był najlepszym tegorocznym miesiącem dla posiadaczy akcji. To znalazło odzwierciedlenie w stopach zwrotu portfeli fundamentalnych tworzonych przez biura maklerskie.

Brokerzy chcą pójść za ciosem, dlatego doszło do istotnych roszad w składach portfeli. Eksperci od fundamentów, zniechęceni wysokimi wycenami tegorocznych faworytów reprezentujących nową gospodarkę, przerzucili się na tańsze i bardziej obiecujące spółki.

Typy na grudzień

Wytypowane na początku listopada spółki nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. To zachęciło typujących do realizacji zysków. Tym bardziej, że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości.

Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że nastąpiła istotna zmiana w podejściu typujących. W odstawkę poszły spółki technologiczne, które świetnie sobie radziły w czasie pandemii, a ich miejsce zajęły branże, które zostały mocno poturbowane ograniczeniami związanymi z Covid-19. Eksperci wychodzą z założenia, że ich mocno przecenione walory będą zyskiwać na wartości wraz z nadejściem oczekiwanego odbicia w gospodarce w 2021 r. Efekt ten zresztą był widoczny w ich notowaniach w listopadzie, gdy na rynku rozpoczęła się gra pod oczekiwane ożywienie. Dlatego na celowniku znaleźli się głównie jego potencjalni beneficjenci, jak Agora, AmRest, Benefit Systems, Enter Air czy liczne grono spółek przemysłowych działających w cyklicznych sektorach.

W portfelach nie mogło zabraknąć miejsca dla firm, które w zakończonym sezonie wynikowym pochwaliły się solidnymi rezultatami, nierzadko wypadając lepiej od przewidywań rynku. Skala odbudowy wyników, po ich bezprecedensowym załamaniu w II kwartale, w wielu spółkach okazała się dużo większa niż zakładano. Był to w dużej mierze efekt ożywienia popytu po okresie załamania wywołanego wiosennym lockdownem. Z dobrej strony pokazały się przede wszystkim spółki przemysłowe, dystrybucyjne i banki. Stąd wybór takich emitentów, jak AB, Alumetal, Forte, Sanok RC, TIM , PKO BP czy Handlowy. Eksperci mają nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach.

W odpowiedzi na poprawę rynkowej koniunktury nasi typujący łaskawiej spojrzeli też na wybrane spółki z indeksu WIG20. O ile w ostatnich miesiącach poza nielicznymi wyjątkami nie widzieli dla nich miejsca w swoich portfelach, o tyle teraz właśnie w papierach krajowych potentatów pokładają nadzieje na udaną końcówkę roku. W kręgu ich zainteresowań znalazł się KGHM, w którym widzą jednego z głównych beneficjentów rynkowej rotacji w kierunku cyklicznych spółek. Wyniki miedziowego giganta powinny wspierać wysokie ceny miedzi, które są na poziomach najwyższych od 2011 r.

Swoich zwolenników mają też PKO BP, Lotos, Tauron i Orange.

WIG nie do przeskoczenia

Listopadowe stopy zwrotu z portfeli ekspertów od analizy fundamentalnej, choć efektowne, tym razem musiały uznać wyższość indeksu szerokiego rynku (WIG zyskał w listopadzie aż 19,4 proc.). Równocześnie wypadły nieco lepiej od portfela tworzonego na łamach „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, których podsumowaliśmy w środowym wydaniu. Ten ostatni zanotował zysk na poziomie 9,2 proc., podczas gdy uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł 10,7 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Millennium DM. W listopadzie osiągnęli 14,3 proc. stopy zwrotu. Wyprzedzili analityków Noble Securities, których portfel zwiększył wartość o ponad 14,1 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci Domu Analiz SII, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 13,3 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem.

Bilans 11 tegorocznych miesięcy wypada pozytywnie dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Na prowadzeniu w rywalizacji wciąż są analitycy Millennium DM, którzy od początku roku mogą się pochwalić zawrotną stopą zwrotu wynoszącą 169 proc. Wyprzedzili oni specjalistów z DM BDM, których portfel zwiększył wartość o 115 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również przedstawiciele DM TMS Brokers, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 103,5 proc.

Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały bowiem wyniki lepsze od rynku. Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 92,7 proc. To wynik znakomicie lepszy od indeksu WIG, który w tym samym czasie zniżkował zaledwie o 9 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Mercator Medical, Voxel | Unikamy pozytywnej ekspozycji na skutki Covid-19.

- PCC Rokita | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bogdanka | Bez problemów geologicznych i z pozytywnymi zdarzeniami liczymy na wyraźnie lepszy IV kwartał 2020 r., bardzo niska wycena.

- Cognor | Ekspozycja na rosnące ceny stali, niska wycena.

- Lotos | Wykorzystujemy relatywną słabość kursu związaną z opuszczeniem indeksu MSCI, największy beneficjent wzrostu cen ropy naftowej.

- Polenergia | Liczymy na podniesienie ceny w trwającym wezwaniu po 47 zł/akcję, możliwa ustawa o offshore w grudniu.

- Ten Square Games | Liczymy na dynamiczny rozwój gry „Hunting Clash".

- TIM | Bardzo dobre wyniki i dywidenda w grudniu 1,2 zł na akcję, co daję stopę dywidendy 7,5 proc.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt, DataWalk, R22, Ten Square Games | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Benefit Systems | Spółka bez problemu przeszła rynkowe zawirowania w trakcie pierwszej fali pandemii i szybko zaczęła odzyskiwać klientów, obecna skala lockdownu jest mniejsza, a spółka jest przygotowana do szybkiej odbudowy biznesu w 2021 r.

- Budimex | Rekordowy portfel zamówień oraz rosnące marże (niższe koszty surowców i podwykonawstwa) będą wspierać wyniki Budimeksu w kolejnych kwartałach, potencjalna sprzedaż działu deweloperskiego również może stanowić pozytywny aspekt inwestycyjny.

- Echo Investment | Obecna wycena nie oddaje potencjału realizowanych przez spółkę projektów multisegmentowych oraz potencjału dywidendowego w długim terminie.

- KGHM | Jeden z głównych beneficjentów rynkowej rotacji w kierunku cyklicznych spółek, cena miedzi (w złotym) najwyższa od 2011 r. wspierać będzie wyniki w kolejnych kwartałach.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asbis, Cyfrowy Polsat, ML System | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Orange | Kurs na niskim poziomie, w miarę atrakcyjna relacja potencjalnego zysku do ryzyka ( risk/reward ratio).

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ;

- Celon Pharma | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AB | Mocne wyniki finansowe za I kwartał roku obrotowego spółki, liczymy na utrzymanie wysokiego popytu na produkty firmy również w kolejnych okresach.

- CI Games | Coraz bliżej premiery „Sniper Ghost Warrior Contracts 2", w przyszłym roku kolejne informacje o „Lords of The Fallen 2".

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Forte, PKO BP, PZU, Quercus TFI | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AmRest, Enter Air | Dyskontowanie poprawy wyników w 2021 r.

- Tauron | Oczekiwanie zielonego zwrotu i zmiany nastawienia rynku do spółki.

- Work Service | Pozyskanie większościowego akcjonariusza sprzyja restrukturyzacji i strategicznym zmianom.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Artifex Mundi, Medicalgorithmics, Sunex | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AB | Seria bardzo dobrych wyników, sprzyjający trend rosnącego e-commerce, umiarkowane zadłużenie i to wszystko przy relacji ceny do zysku na poziomie 4,6.

- Agora | Nadszedł czas spółek o silnych fundamentach finansowych, a mocno doświadczonych przez pandemię.

- Alumetal | Ożywienie w branży motoryzacyjnej i kończona właśnie modernizacja zakładu w Kętach przełożą się na bardzo dobry przyszły rok dla spółki.

- Handlowy | Niższe niż w innych bankach ryzyko portfela kredytowego, możliwe dalsze zwyżki na fali optymizmu po opracowaniu szczepionki.

- Sanok RC | Wyniki za III kwartał 2020 r. wskazują, że wyraźne ożywienie w branży motoryzacyjnej powinno odwrócić negatywne trendy wynikowe w spółce.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Eurocash, R22, XTPL | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- KGHM | Cykliczny sektor. Odbudowa popytu w Chinach oraz u producentów aut elektrycznych.

- PKO BP | Ekspozycja na poprawę otoczenia makro w 2021 r. i odwrócenie odpisów na ryzyko kredytowe.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.