Portfel fundamentalny

Zmienne szczęście portfeli. Coraz trudniej o zyski z akcji

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów sprawdziły się w poprzednim miesiącu i część portfeli poniosła straty, jednak przeciętnie i tak mniejsze niż strata WIG. Czy październikowe typy przyczynią się do poprawy tegorocznych stóp zwrotu?
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

We wrześniu biura maklerskie biorące udział na łamach „Parkietu" w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Ich marzenia o kontynuacji pozytywnego trendu z poprzednich miesięcy nieoczekiwanie pokrzyżowała korekta. Wrzesień oznaczał przerwanie serii pięciu wzrostowych miesięcy z rzędu na warszawskiej giełdzie. Nie pozostało to bez wpływu na wyniki portfeli.

Małe spółki wciąż na celowniku

Foto: GG Parkiet

Wytypowane przed miesiącem firmy dały zarobić tylko wybranym brokerom (jedynie trzy z siedmiu portfeli były na plusie). Przecena, jakiej we wrześniu doświadczyły przede wszystkim średnie i małe spółki, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na październik doszło do istotnych zmian.

Analizując propozycje zgłoszone do październikowych portfeli, widać, że eksperci swojej szansy szukają przede wszystkim wśród spółek z szerokiego rynku akcji. Jednocześnie kolejny miesiąc z rzędu unikali inwestycji w papiery największych firm z WIG20, których perspektywy poprawy wyników nie są najlepsze. Zainteresowanie brokerów tym segmentem ograniczyło się do dwóch spółek: CCC i Aliora.

Typy na październik

Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność na światowych rynkach akcji, w dalszym ciągu najbardziej poszukiwane są spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej, lub takie, które są beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej). Dlatego silną reprezentację w portfelach mają spółki z szeroko rozumianej branży IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno twórców i dystrybutorów gier (PlayWay, Ten Square Games, Ultimate Games), producentów oprogramowania (Asseco SEE, DataWalk), twórców aplikacji (Ailleron, LiveChat, R22), jak i dystrybutorów sprzętu komputerowego (AB, Asbis).

Segment spółek technologicznych i twórców gier okazuje się w tym roku bardzo odporne na zawirowaniu na rynkach akcji: WIG-informatyka od początku stycznia zyskał ponad 58 proc., a  WIG.GAMES poszybował w górę aż o 112 proc.

Wśród nowych propozycji w dwóch portfelach pojawia się DataWalk. W ostatnim czasie technologiczna spółka podała wiele pozytywnych informacji o dużych klientach z USA, co dobrze wróży rozwojowi jej biznesu i pozyskaniu kolejnych zleceń. – Pozyskanie środków z emisji akcji zapewni finansowanie na kolejne lata i przyspieszenie rozwoju biznesu. Produkt spółki jest jednym z bardziej perspektywicznych na rynku IT wśród notowanych na GPW przedsiębiorstw – argumentują swój wybór analitycy BM BNP Paribas.

Wśród propozycji na ten miesiąc nie mogło zabraknąć spółek z związanych z szeroko pojętą branżą medyczną. Biorąc pod uwagę rosnący popyt na środki ochronne, część ekspertów w dalszym ciągu wiąże nadzieje z Mercatorem, którego dobra passa zdaje się nie mieć końca. Za producentem rękawic medycznych i dystrybutorem materiałów medycznych jednorazowego użytku przemawiają nie tylko rekordowe wyniki, które zawdzięcza pandemii, ale i cały czas dobre perspektywy związane z rosnącym zapotrzebowaniem na środki ochrony osobistej w związku z już obserwowaną jesienną falą zachorowań na Covid-19. Eksperci zakładają, że kolejne kwartały będą okresem żniw dla spółki. Wśród beneficjentów drugiej fali pandemii wymieniają też Neukę i Voxela.

Wpływ na wybory brokerów do październikowych portfeli miały również oczekiwania związane z poprawą wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy tuż po sezonie publikacji raportów za II kwartał, uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które miały czym się pochwalić. Oprócz wcześniej wspomnianych firm argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak Ciech, ML System, Sonel czy Stalprodukt.

Rozczarowujący wrzesień

Wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie w ostatnich tygodniach sprawiło, że wyniki większości portfeli stworzonych przed miesiącem znalazły się pod kreską. Ich średni wynik wypadł 0,5 proc. poniżej zera. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była jednak i tak nieco lepsza niż wynik szerokiego rynku – WIG w ubiegłym miesiącu stracił 4,3 proc. Portfele fundamentalne wygrały też z portfelem technicznym, który podsumowywaliśmy w piątkowym wydaniu, a który skończył wrzesień 2,6 proc. pod kreską.

W minionym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków z DM BDM – z 11,5--proc. stopą zwrotu. To już drugi z rzędu triumf tego brokera. Specjaliści DM BDM wyraźnie wyprzedzili kolegów po fachu z Millennium DM, których portfel zwiększył wartość o 4 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci Haitong Banku z zyskiem 0,2 proc. Pozostali uczestnicy zakończyli wrzesień pod kreską, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Znacznie lepiej wyglądają dokonania brokerów, jeśli spojrzymy na wyniki liczone od początku tego roku. Po trzech kwartałach zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie uczestniczące w typowaniach.

Na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium DM, którzy od początku roku mogą się pochwalić zawrotną, ponad 206-proc., stopą zwrotu. Dzięki rewelacyjnemu wrześniowemu wynikowi na drugą pozycję wskoczyli eksperci DM BDM, których tegoroczny dorobek podskoczył do 114 proc. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z DM TMS Brokers z wynikiem 98,5 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji – wszystkie portfele wypracowały wyniki wyraźnie lepsze od rynku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 94,5 proc. To wynik znacznie lepszy niż WIG, który w tym samym czasie zniżkował o prawie 15 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Selena, Stalprofil | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ciech | Po dobrych wynikach za II kwartał poprawiające się perspektywy w kluczowym biznesie.

¶ Kernel | Wskazanie defensywne. Po dobrym raporcie produkcyjnym w sprzyjającym otoczeniu cenowym liczymy na dobre wyniki w kalendarzowym II kwartale 2020 r.

¶ PKP Cargo | Dostrzegamy poprawiający się rynek przewozów towarowych, redukcję kosztów osobowych czy sowite wsparcie z tarczy antykryzysowej.

¶ Sonel | Rok 2020 powinien być rekordowy pod względem wyników finansowych, wycena jest niska.

¶ Voxel | Spółka w II kwartale rozpoczęła świadczenie usług diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Dom Development, Ferro | Realizacja zysku.

¶ XTB | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ DataWalk | Pozyskanie środków z emisji akcji zapewni finansowanie na kolejne lata i przyspieszenie rozwoju biznesu. Produkt spółki jednym z bardziej perspektywicznych na rynku IT wśród notowanych na GPW przedsiębiorstw.

¶ ML System | Bardzo dobre wyniki za I półrocze z potencjałem na kontynuację trendu w kolejnych okresach; ambitny program inwestycyjny w rozwój technologii; poprawa nastawienia możliwa również dzięki rozwiązaniu kwestii emisji akcji.

¶ Ultimate Games | Przecena spółki w ostatnich miesiącach była nieuzasadniona. Spółka ma niską wycenę na tle branży i szerokie portfolio gier.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Biomed Lublin | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ R22 | Dobra dynamika wyników, ekspozycja na e-commerce, ciekawa akwizycja ProfiSMS.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Newag, Sygnity, Vigo System | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Agora | Dzięki silnym fundamentom kryzys nie zagroził jej stabilności, przy czym najgorsze ma już za sobą, a kapitalizacja jest bliska gotówce operacyjnej wygenerowanej za ostatnie 12 miesięcy.

¶ CCC | Silny wzrost sprzedaży kanału online powinien spółce pozwolić szybciej wyjść z kryzysu i powrócić na ścieżkę wzrostu.

¶ Sunex | Szybko rosnąca spółka w branży fotowoltaicznej, wypracowująca coraz wyższe marże, na dodatek nisko zadłużona.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CCC, Comp, GTC, Krynicki Recykling | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Alior Bank | Sygnalizowana aktualizacja stra-tegii PZU może oznaczać powrót koncepcji fuzji z Bankiem Pekao.

¶ DataWalk | Debiut Palantira i pozyskanie nowych kontraktów sprzyja nastawieniu do spółki.

¶ Famur | Dłuższe funkcjonowanie kopalń to dłuższe życie spółki.

¶ Neuca | Beneficjent drugiej fali pandemii.

¶ PlayWay | Beneficjent pozytywnego nastawienia rynku do spółek gamingowych oraz dywersyfikacji poprzez bycie „fabryką gier".

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Inter Cars, Famur, Polnord | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ AB | Dobre wyniki finansowe za II kwartał br., oczekujemy kontynuacji pozytywnego trendu.

¶ Ailleron | Wyraźna poprawa wyników w II kwartale br., oczekujemy ich dalszej poprawy w II połowie roku.

¶ Asbis | Solidny wzrost przychodów w sierpniu (o 30 proc. rok do roku), wysoka prognoza finansowa, wciąż relatywnie niskie wskaźniki rynkowe.

¶ Stalprodukt | Dobre wyniki za II kwartał br., oczekujemy dalszej poprawy.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Wszystkie spółki zostają na kolejny miesiąc.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Eurocash | Perspektywa poprawy wyników w II połowie roku, w czym istotną rolę będzie miał segment detaliczny.

¶ Mercator Medical | Ekspozycja na jesienną falę zachorowań na koronawirusa.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

 

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.