Portfel fundamentalny

Eksperci po lipcowym sukcesie znów stawiają na małe spółki

Eksperci od fundamentów firm mieli w lipcu nosa do selekcji spółek, dzięki czemu po raz kolejny wypracowali stopy zwrotu wyraźnie lepsze od rynku. Jakie firmy wybrali do portfeli na sierpień?
Fotorzepa

W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji pozytywnego trendu. Największymi beneficjentami trwającej już kilka miesięcy fali zwyżek na warszawskiej giełdzie są nadal małe spółki.

Duża ekspozycja portfeli biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji na ten segment rynku sprawiła, że w lipcu udało im się wypracować wysokie stopy zwrotu.

Małe spółki na celowniku

Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci konsekwentnie stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. Równocześnie w dalszym ciągu ograniczają ekspozycję na największe firmy, które stały się dla nich najmniej atrakcyjne – ich obecność w portfelach została ograniczona tylko do CCC. W ich miejsce pojawiły się za to będące wciąż na fali mniejsze spółki, głównie wywodzące się z sWIG80.

W gronie małych firm największe nadzieje eksperci wiążą z XTB – ta spółka znalazła się w trzech portfelach na sierpień. Broker jest jednym z największych beneficjentów nadzwyczajnej rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów przełożyły się na dużo wyższe wpływy. – Wyniki finansowe za I półrocze oceniamy jako bardzo dobre (inwestorzy mieli nierealistyczne oczekiwania co do sytuacji w II kwartale), a korektę po ich publikacji wykorzystujemy do nabycia akcji – argumentują eksperci BM BNP Paribas.

W dalszym ciągu są poszukiwane spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej lub będące beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej). Dlatego silną reprezentację w portfelach mają spółki z szeroko rozumianej branży IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno twórców i dystrybutorów gier (11 bit studios, Artifex Mundi, Gaming Factory, ten Square Games), producentów oprogramowania (Asseco SEE), twórców aplikacji (LiveChat), a także dystrybutorów sprzętu komputerowego (AB). Z uwagi na ich stabilną sytuację finansową dodatkowym argumentem jest atrakcyjna dywidenda, która w tym roku szczególnie zyskuje znaczenie.

Wśród propozycji na ten miesiąc nie mogło zabraknąć spółek z związanych z szeroko pojętą branżą medyczną. Biorąc pod uwagę rosnący popyt na środki ochronne, część ekspertów w dalszym ciągu wiąże nadzieje z Mercatorem, którego dobra passa zdaje się nie mieć końca. – Ostatnio podpisane kontrakty i wypowiedzi prezesa sugerują mocne nadchodzące kwartały. Pandemia nie odpuszcza, popyt na rękawiczki ochronne powinien utrzymywać się na wysokim poziomie – uważają analitycy Haitong Banku.

Mimo solidnych zwyżek w ostatnich miesiącach zwolenników ma też Biomed Lublin, który niebawem ma rozpocząć produkcję leku na Covid-19, co mocno działa na wyobraźnię inwestorów. Jeszcze na początku stycznia spółka wyceniana była na giełdzie na ok. 65 mln zł, podczas gdy obecnie jest już warta prawie 2 mld zł.

Indeksy daleko w tyle

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych na początku lipca okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w lipcu 1,8 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ten ostatni w minionym miesiącu zanotował aż 22-proc. stopę zwrotu, ale uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych okazał się minimalnie wyższy – wynosi 22,1 proc.

W lipcu eksperci mieli ułatwione zadanie, ponieważ akcje zdecydowanej większości spółek z szerokiego rynku akcji, najliczniej reprezentowanych w portfelach, kontynuowały pozytywny trend z poprzednich miesięcy. Dwucyfrowe stopy zwrotu nie były niczym nadzwyczajnym w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Nie brakowało firm, które pokusiły się nawet o trzycyfrowe zyski. Dwie z nich – ML System, Mercator Medical – znalazły się w składzie portfeli na lipiec. Na tę ostatnią firmę postawili analitycy DM TMS Brokers, co miało istotny wkład w rewelacyjny lipcowy wynik ich portfela: udało im się wypracować ponad 63 proc. zysku. Wyprzedzili analityków Millennium, których portfel powiększył się o 34,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 22,3 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele w lipcu wypracowały bowiem wyniki lepsze od rynku.

Po siedmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach. Na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium DM – ich portfel jest już o ponad 180 proc. „grubszy" niż na starcie. Na pozycje wicelidera z ostatniego miejsca wskoczył DM TMS Brokers. Broker w tym roku wypracował już ponad 100 proc. zysku. Na trzecie miejsce spadli eksperci Noble Securities, którzy po siedmiu miesiącach są prawie 99 proc. na plusie.

Łącznie od początku stycznia tego roku fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 86 proc., podczas gdy indeks WIG stracił w tym czasie ponad 12,7 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż 10 spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji, uwzględniane zaś dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.