Podatki

Wpływy z podatków nie odbudują się szybko

Możliwy rozrost szarej strefy to luka dochodowa w budżecie przez dwa, trzy lata. By realizować wszystkie wydatki, państwo znowu będzie musiało pożyczać.
Foto: Adobestock

Wpływy podatkowe w przyszłorocznym budżecie państwa mają wynieść ok. 369 mld zł. To o 5,3 proc. więcej niż w recesyjnym 2020 roku, jednak tylko o 0,3 proc. więcej niż 2019 r. – wynika z projektów ustaw budżetowych na ten i przyszły rok. To pokazuje, jak wielką wyrwę w dochodach państwa spowoduje pandemiczny kryzys.

Także w relacji do wartości PKB wpływy z podatków nie odbudują się do poziomów sprzed pandemii. W 2019 r. było to bowiem 16,2 proc. PKB, w 2020 r. wskaźnik ten ma spaść do 15,7 proc., a w 2021 r. – do 15,6 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.