Parkiet PLUS

Ożywienie i nowe trendy wsparły sprzedaż spółek

Dla całkiem sporej grupy firm ten rok będzie rekordowy pod względem przychodów ze sprzedaży. Co jest motorem wzrostu?
Fotorzepa/

Kończący się rok dla wielu spółek z warszawskiej giełdy będzie dużo bardziej udany niż poprzedni naznaczony pandemią. Głównym motorem poprawy wyników jest ożywienie popytu, które ma pozytywne przełożenie na przychody w wielu branżach. W ten sposób beneficjenci odbicia dołączą do firm, które kontynuują pozytywny trend w wynikach, pozostając odporne na zawirowania gospodarcze.

Na ścieżce wzrostu

Bardzo dobrze w 2021 r. wypadają spółki, dla których pandemia okazała się szansą na przyspieszenie wzrostu. Problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach nie będzie miało Asseco Poland będące beneficjentem wzrostu popytu ma usługi informatyczne wśród firm i instytucji. – Rekordowy poziom przychodów spółka powinna odnotować w każdym z trzech obszarów, to jest w Polsce, w Asseco International i w Izraelu, ale największej kontrybucji do wzrostu sprzedaży oczekujemy z biznesu w Izraelu, który odpowiada za ponad 60 proc. konsolidowanych przez grupę przychodów, a ostatnio rośnie szybciej ze względu na akwizycje. Na wynik netto wpływa natomiast w tym roku najbardziej segment rynku polskiego, w tym świetne wyniki w sektorze publicznym. Sądzimy, że spółka zarabia więcej m.in. na kontraktach w ZUS, ARiMR czy w szeroko pojętej ochronie zdrowia – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. Zakłada, że w przyszłym roku trzeba się liczyć z obniżeniem dynamiki wzrostu w Polsce, gdzie z uwagi na wysoką bazę sukcesem będzie powtórzenie tegorocznych wyników, natomiast poprawy można nadal oczekiwać na rynkach zagranicznych. – Generalnie biznes Asseco jest względnie odporny na zawirowania gospodarcze dzięki rosnącemu udziałowi przychodów powtarzalnych oraz dużej ekspozycji zarówno w Polsce, jak i za granicą na sektor publiczny, gdzie wydatki w mniejszym stopniu niż w przedsiębiorstwach powiązane są z tempem rozwoju gospodarki – podkreśla ekspert.

Na kolejny udany rok może liczyć Dom Development, który z roku na rok może się pochwalić wyższą sprzedażą mieszkań, na które mimo ich rosnących cen wciąż nie brakuje chętnych. – Wyniki raportowane po trzech kwartałach oraz potencjał przekazań w IV kwartale w okolicy 900 lokali wskazują, że rezultaty całego 2021 r. będą rekordowe. Porównując trzy kwartały bieżącego oraz ubiegłego roku, średnia cena przekazanego lokalu okazała się podobna i oscylowała w okolicy 585 tys. zł. O 30 proc. zwiększył się wolumen sprzedanych mieszkań i był zbliżony do dynamiki przychodów. Wsparciem dla wyników pozostawał również zauważalny wzrost rentowności, co świadczy o sprawnym zarządzaniu stroną kosztów – zauważa Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas. Z jego szacunków wynika, że przyszły rok powinien przynieść dalszą poprawę wyników dewelopera. – Na koniec września w budowie pozostawało ponad 6,5 tys. lokali, z czego połowa znajduje się w Warszawie. Harmonogram przekazań wskazuje na ponad 3,7–3,8 tys. lokali do wydania w przyszłym roku vs ok. 3,4 tys. w 2021 r. Spodziewamy się również utrzymania rentowności w okolicach 30 proc., ponieważ presja rosnących cen materiałów i wynagrodzeń kompensowana była podwyżkami cenników – uważa.

Otoczenie rynkowe, rosnący popyt na części samochodowe zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich wyraźnie sprzyja dystrybutorom części, czego potwierdzeniem jest efektowne tempo wzrostu Inter Carsu. Chcąc wykorzystać okres dobrej koniunktury na rynku części, spółka postawiła na rozwój sieci sprzedaży, co znajduje odzwierciedlenie w szybko rosnących przychodach i zyskach. – Z uwagi na bardzo wysokie tempo wzrostu przychodów w tym roku raczej oczekiwałabym spowolnienia dynamiki w przyszłym. Jednak przy nawet niższej dynamice wzrostu i utrzymaniu kosztów pod kontrolą zysk może być imponujący – ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Dynamicznie rosnąca sprzedaż dobrze wróży tegorocznym wynikom Timu. Motorem poprawy dystrybutora elektrotechniki jest szybko rozwijający się rynek e-commerce i dobre nastroje wśród konsumentów, co przekłada się na zwiększone wydatki. – Tim po trzech kwartałach zrealizował 74 proc. naszej całorocznej prognozy przychodów i prawie 80 proc. prognozy zysku netto. Ostatni kwartał zazwyczaj był nieco słabszy (w grudniu handel zamierał), niemniej obserwowany boom w branży daje nadzieję na podtrzymanie dużych zwyżek w IV kwartale – uważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities.

Odbicie wyników

Na wynikowe żniwa w tym roku może liczyć PGNiG, któremu mocno sprzyjają drogie surowce. – W największym stopniu do poprawy wyników PGNiG przyczyniają się wysokie ceny gazu. Dodatkowo w IV kwartale będzie widoczny wzrost wolumenów produkcji w wydobyciu. Z jednej strony spółka zwiększa wydobycie na złożach norweskich. Z drugiej zaś PGNiG rozpoczyna konsolidację norweskich aktywów Ineosu, co rok do roku pozwoli na zwiększenie produkcji o niemal 30 proc. – wyjaśnia Krzysztof Kozieł, analityk BM Pekao. W przyszłym roku oczekuje dalszej poprawy rocznych wyników, ale przy założeniu, że ceny gazu utrzymają się na bardzo wysokim poziomie w I kwartale 2022 r.

W przypadku Wirtualnej Polski wysoka dynamika tegorocznych wyników to z jednej strony efekt niskiej bazy z poprzedniego roku, gdy segment turystyczny (wakacje.pl) doświadczył załamania wyników w związku z pandemią i lockdownem, a z drugiej strony pandemia przyspieszyła trendy cyfryzacji, co pozytywnie wpłynęło na rynek reklamy internetowej. – Warto zwrócić uwagę na zmiany, jakie w pandemii zaszły w życiu codziennym i w gospodarce, czyli przyspieszenie przenoszenia aktywności gospodarczej do internetu. To oczywiście sprzyja i napędza rynek reklamy internetowej, która rośnie w dwucyfrowym tempie. WP jest w stanie rosnąć szybciej dzięki lepszej efektywności reklam, portfolio różnych usług reklamowych, a także bardzo dużej bazie realnych użytkowników – wskazuje Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku. Jego zdaniem perspektywy spółki na 2022 rok wyglądają optymistycznie. – Wzrost organiczny może być wsparty także jakimś przejęciem – uważa.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.