Parkiet PLUS

Czy powinniśmy się obawiać spowolnienia wzrostu PKB?

Nadchodzące kwartały mogą być słabsze w gospodarkach rozwiniętych. To nie tylko wina wariantu Delta koronawirusa. Gospodarka i tak musiała wrócić do bardziej „normalnego" tempa zwyżek.

Europejczycy korzystają z odmrażania gospodarek po lockdownie, ale też zastanawiają się, jak długo będą cieszyć się tą względną wolnością. Wariant Delta zagraża bowiem ożywieniu. Nawet jednak i bez niego tempo wzrostu PKB w strefie euro i w USA wyraźnie wyhamowałoby w nadchodzących kwartałach

Foto: Bloomberg

Wygląda na to, że gospodarki rozwinięte mają najłatwiejszą część wychodzenia z kryzysu za sobą. W USA PKB wrócił w II kwartale na poziom sprzed pandemii. Strefie euro zapewne uda się to przed końcem roku (choć kraje takie jak Hiszpania czy Włochy, gdzie większe znaczenie ma turystyka, będą odrabiały straty być może dwa lub trzy kwartały dłużej). Olbrzymia stymulacja fiskalna i monetarna pozwoliła zapobiec totalnemu załamaniu gospodarczemu, a PKB odbił się od niskiej, zeszłorocznej bazy. Analitycy mówią już jednak o „szczycie wzrostu". W USA mógł on przypaść już w II kwartale i wypadł dosyć rozczarowująco – PKB zwiększył się o 6,5 proc., gdy spodziewano się zwyżki o 8,4 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym). Później tempo rozwoju powinno zwolnić.

W strefie euro ten szczyt zapewne wypadnie w III kwartale, a potem wzrost PKB powinien hamować. Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga pokazuje, że po 2,4 proc. kw./kw. wzrostu w III kwartale, kolejny ma przynieść odczyt na poziomie 1,3 proc., a początek 2022 r. tylko 0,8 proc. W USA wzrost (annualizowany) ma wynieść odpowiednio: 7,1 proc., 5 proc. i 3,5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.