Parkiet PLUS

Goniąc marzenie

Retro jest w cenie. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1978 przegrał tylko z prestiżowym Porsche 928 oraz pierwszą generacją luksusowego BMW Serii 7. Ford Granada jest dziś nieco zapomniany, ale ma swoich wielbicieli, czasem niezwykle wiernych.
Najbardziej klasyczna wersja – czterodrzwiowy sedan w pierwszej odsłonie z 1972 roku.
www.media.ford.com

Granada była modelem z europejskiej gamy Forda. Produkowano go w latach 1972–1985, w czterech wersjach nadwoziowych, jako: dwudrzwiowe coupé, pięciodrzwiowe kombi (Turnier) i dwu- lub czterodrzwiowy sedan. To samochód ważny dla swojej marki. Zespół napędowy (silnik i skrzynia biegów) nie był może najnowszy, ponieważ pochodził z Taunusa, a więc jego konstrukcja wywodziła się z lat 60. Jednak już znakomite, skonstruowane specjalnie dla Granady, zawieszenie miało świetną opinię. Zapewniało spory komfort. Pod tym względem Ford nie ustępował teoretycznie lepszym konkurentom, m.in. marek BMW i Mercedes. Docenili to jurorzy prestiżowego plebiscytu na Europejski Samochód Roku 1978. Ford Granada zajął wówczas trzecie miejsce.

Czasem pojawia się informacja, że był następcą modelu Taunus, choć to tylko częściowa prawda. Przecież ten „poprzednik" był wytwarzany aż do roku 1982. Tu trzeba jednak przypomnieć, że nazwa Taunus (od pasma górskiego w Niemczech) po raz pierwszy została użyta jeszcze przed wojną, a gdy Ford wrócił do niej w latach 40., niemal wszystkie swoje modele ochrzcił taunusami. Różnicę robił numerek – im wyższy, tym lepszy segment. Granada zastąpiła topową wersję 26 M. Po niej nastał czas modelu Scorpio, ale tu już całkiem inna historia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.