Obligacje

Wracają szanse na 4-proc. zyski z papierów indeksowanych inflacją

W listopadowej projekcji Narodowy Bank Polski podniósł szacunki inflacji na 2021 r. o 1,1 proc. i o 0,6 proc. na 2022 r., tworząc nieco atrakcyjniejszą perspektywę dla inwestujących w obligacje oszczędnościowe.
Foto: Adobestock

Od dłuższego czasu projekcje inflacji przygotowywane w NBP niedoszacowywały tempa wzrostu cen konsumenckich, a listopadowa projekcja znacząco koryguje projekcje z lipca. Dość powiedzieć, że w lipcu NBP spodziewał się spadku inflacji w I kwartale 2021 r. do 1,3 proc., obecnie spodziewa się jednak wyniku na poziomie 2,4 proc. W kolejnych kwartałach przyszłego roku aktualne projekcje także są wyższe, w sumie inflacja w 2021 jest prognozowana (mowa o centralnej ścieżce projekcji) na 2,6 proc. (w lipcu 1,5 proc.), a w 2022 r. na 2,7 proc. (2,1 proc.), przy czym w IV kwartale 2022 r. miałoby to być 3,1 proc.

Od 6 do 2 procent

W ofercie sprzedaży Ministerstwa Finansów od 2016 r. stopniowo rosła popularność obligacji indeksowanych inflacją, czego apogeum oglądaliśmy w kwietniu, gdy sprzedaż czteroletnich papierów przekroczyła 2,8 mld zł w jednym tylko miesiącu. Na popularność tych papierów złożyły się dwa czynniki – wzrost inflacji w okolice 4,5 proc. w I kwartale (4,7 proc. w lutym) i zapowiedź zmniejszenia oprocentowania obligacji w ofercie MF od maja. Obligacje, kupione w 2019 r. (lub we wcześniejszych latach), które weszły w nowe okresy odsetkowe między marcem a majem, otrzymały oprocentowanie przekraczające niekiedy 6 proc. (obligacje dziesięcioletnie, które nowy okres odsetkowy rozpoczęły w kwietniu). Później jednak inflacja nieco wyhamowała, MF obniżył oprocentowanie oferowane w pierwszym roku, a w kolejnych latach obniżył marżę doliczaną do inflacji, zaś NBP przedstawił projekcję, z której wynikało, że inflacja w 2021 r. spadnie do średnio 1,5 proc., co oznaczałoby ograniczenie oprocentowania obligacji czteroletnich wchodzących w nowe okresy odsetkowe w przyszłym roku (a więc kupowane w 2020 r.) do 2,25 proc. Popularność tych papierów spadła (w sierpniu sprzedaż czterolatek wyniosła 677 mln zł), lecz być może ponownie nadchodzą dla nich lepsze dni.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.