Obligacje

Rentowności: Jak długo utrzyma się rynek byka?

To pytanie za 92 bln dol., czyli tyle, ile wart był na koniec roku rynek rządowego długu na świecie (szacunki Institute of International Finance). Tylko w ubiegłym roku przybyło 10 bln dol., a rządowy dług wzrósł do 105 proc. PKB – najwyższego poziomu od drugiej wojny światowej. I co? I nic.
Foto: Adobestock

Owszem, od sierpnia do marca rentowności amerykańskich obligacji wzrosły (dziesięcioletnich papierów z 0,5 proc. do 1,7 proc.), ale obecnie są najniższe od pięciu miesięcy (okolice 1,2 proc.) mimo rosnącego zadłużenia USA. Jednak wzrost zadłużenia nie prowadzi do wzrostu kosztów obsługi zadłużenia. Wall Street Journal podaje przykład Japonii, której zadłużenie wzrosło z dwóch trzecich PKB do 250 proc. PKB w ostatnich 35 latach, ale w relacji do PKB koszty obsługi zadłużenia są takie same, jak w połowie lat 80. XX wieku. Podobny mechanizm widoczny jest globalnie – długu jest coraz więcej, ale koszty jego obsługi nie rosną (liczone jako udział w PKB), ponieważ stopy procentowe w tym samym czasie spadały i osiągnęły historycznie niskie poziomy, a gdy nie dało się ich obniżyć bardziej, skupem obligacji zajęły się banki centralne, co sprowadziło rentowności jeszcze niżej.

Zapewne wielu uczestników rynku długu ma świadomość, że siedzi na beczce prochu, ale skoro siedzimy na niej wszyscy razem, zagrożenie wybuchem wydaje się mniejsze.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.