Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.03.2020 08:49 Publikacja: 30.03.2020 08:49
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Inwestorzy nadal szukają bezpieczeństwa, o czym może przekonywać zakończona ponad 30-proc. redukcją zapisów (!) publiczna emisja obligacji Ghelamco Invest, która przyniosła deweloperowi 50 mln zł. Za sukcesem emisji stoi wiele okoliczności, a jedną z nich była wysoka płynność gotówkowa, o którą Ghelamco (a właściwie Granbero, które jest poręczycielem obligacji Ghelamco) dbało od lat, co trudno uznać za przypadek.
Z tych samych powodów nie można całej prezentowanej listy emitentów o najniższych wskaźnikach zadłużenia i najwyższych wskaźnikach płynności gotówkowej przedstawić jako tych, których wybuch pandemii zastał przypadkiem w okresie, w którym – na skutek różnych zbiegów okoliczności – mieli oni akurat sporo środków pieniężnych na kontach. Są to bowiem emitenci, którzy z rozmysłem i od lat dbają o te komponenty bilansu, na co niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloper uregulował majowe odsetki w terminie i w pełnej kwocie. Wkrótce kolejne terminy płatności.
Powyższa, skrócona i uproszczona historia Ghelamco, która nie obejmuje skomplikowanych relacji właścicielskich (Ghelamco Poland jest tylko wehikułem emitującym obligacje, polski majątek grupy skupia cypryjskie Granbero, to zaś spółka zależna od belgijskiego Ghelamco, któremu Granbero pożyczało pieniądze ratując płynność właściciela; samo Ghelamco to zaś biznes rodziny, której członkowie także nie wahali się pożyczać od niej pieniędzy na realizację innych przedsięwzięć) jest w zamierzeniu nie tyle kroniką, co raczej ilustracją zasad inwestowania.
Wyprzedaż obligacji Ghelamco rozpoczęła się na dobre od maja, a pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się w październiku ub.r. Jednak zmiany w bilansie widoczne były już od 2021 r.
W obecnym otoczeniu inwestorzy powinni stawiać na selekcję, ponieważ apetyt na obniżanie stóp procentowych jest inny w Europie niż w USA.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
W oczekiwaniu na werdykt Rady krajowy dług skarbowy zyskiwał na wartości i przed godziną 16.00 ceny znów były blisko tegorocznych rekordów.
Odpowiedź na clickbaitowe pytanie nie jest jednoznaczna. W największym stopniu zależy od miesięcznych wydatków, zgody lub jej braku na stopniowy spadek stopy życiowej i – dopiero na końcu – od wysokości oprocentowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas