Medycyna i zdrowie

Biotechnologiczne spółki z NewConnect nie zwalniają tempa

Dwie notowane na NewConnect spółki biotechnologiczne, BioMaxima i Medcamp, dzięki pandemii koronawirusa są ciągle na fali. Walory pierwszej w ciągu trzech miesięcy zdrożały o ponad 735 proc., drugiej natomiast o niemal 1500 proc. w tym samym czasie. Nic dziwnego, że obie firmy chcą wykorzystać koniunkturę do maksimum.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Pierwsza zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę kredytu obrotowego w odnawialnej linii kredytowej w wysokości 2 mln zł. Kredyt jest przeznaczony na finansowanie kapitału obrotowego niezbędnego do zakupu testów oraz komponentów związanych z wytwarzaniem produktów do diagnostyki w kierunku SARS CoV-201, poinformowała BioMaxima. W marcu spółka przeprowadziła dwie emisje akcji serii E i F z których pozyskała ponad 2 mln zł, jednak środki okazały się niewystarczające do zapewnienia ciągłości dostaw.

- W marcu otrzymaliśmy 2 mln zł z emisji nowych akcji serii F, jednak te środki okazały się niewystarczające jeżeli chodzi o finansowanie kapitału obrotowego spółki. Wynika to z kilku elementów, główny to wzrost skali obrotów wywołany dużym zainteresowaniem wyrobami związanymi z diagnostyką SARS-CoV-19. Po drugie, wiele komponentów niezbędnych do produkcji a także dystrybuowanych towarów spółka musi przedpłacić, a nie od wszystkich składających zamówienia można żądać przedpłaty, ponieważ czy to stali partnerzy, czy podmioty publicznej służby zdrowia, korzystają z kredytu kupieckiego finansowanego przez spółkę. I wreszcie, okres globalnej pandemii komplikuje łańcuchy logistyczne i znacznie wydłuża czas realizacji dostaw, co łącznie wywołuje efekt zwiększonego zapotrzebowania na środki obrotowe w BioMaksimie. Bank Gospodarstwa Krajowego jest naszym partnerem od kilku lat i finansuje już m.in. budowę CBR i rozbudowę naszego zakładu, dlatego cieszymy się że to w BGK uzyskaliśmy ten nowy instrument finansowy - komentuje Łukasz Urban, prezes zarządu spółki.

Medcamp z kolei zainwestuje w prowadzony przez NCBiR fundusz Bridge Alfa. Docelowo spółka uzyska statut wspólnika większościowego spółki zarządzającej i przeznaczy co najmniej 5 mln zł na inwestycje funduszu. Całkowita wartość środków zarządzanych przez spółkę zarządzającą z uwzględnieniem kwoty dotacji z NCBR to blisko 50 mln zł.W ten sposób Medcamp chce inwestować w projekty z branży medycznej

oraz nowych technologii. Spółka zapowiedziała, że część środków do funduszu pozyska poprzez emisję nowych akcji w ramach uchwalonego podwyższenia kapitału zakładowego.

We wtorek po 12 walory BioMaximy drożały o 2 proc., do 29,4 zł. Z kolei akcje Medcampu taniały o ponad 6 proc., do 4,12 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.