Ludzie rynku

Funduszami zarządza dziś garstka kobiet i długo się to nie zmieni

Przez 20 ostatnich lat, mimo badań potwierdzających, że płeć nie wpływa na efekty zarządzania aktywami, udział kobiet nie wzrósł. Dlaczego tak mało z nich kieruje funduszami?
Adobestock

Kadry zarządzających krajowych TFI zdominowane są przez mężczyzn, choć wcale nie są oni lepsi w kierowaniu funduszami inwestycyjnymi.

Ta sama skuteczność w zarządzaniu

Polskie TFI coraz częściej chwalą się funduszami inwestującymi w spółki spełniające kryteria ESG (kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym), jednak im samym można sporo zarzucić. To, co kłuje w oczy najbardziej, to znikoma liczba kobiet na ważnych stanowiskach, czyli wśród zarządzających funduszami oraz w kierownictwach TFI. Kobiety, które dziś zarządzają funduszami inwestycyjnymi, można zliczyć na palcach dwóch rąk, natomiast ich udział w całej liczbie zarządzających ledwie przekracza 4 proc. Tymczasem badania wskazują, że płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o wyniki zarządzania aktywami, a różnorodność wpływa korzystnie na rozwój biznesu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.