Ludzie rynku

Zbigniew Jagiełło nadzoruje Blika

Były już prezes PKO Banku Polskiego dołącza do rady nadzorczej właściciela systemu płatności, którego był jednym z twórców.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zbigniew Jagiełło został powołany do rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych Blik. Będzie w radzie nadzorczej jako niezależny członek i ekspert.

Rada nadzorcza spółki składa się z przedstawicieli 6 banków założycieli PSP oraz Mastercarda, który niedawno także dołączył do udziałowców PSP.

Jagiełło do poniedziałku był prezesem PKO BP, pełnił tę funkcję niemal przez 12 lat. Złożył zaskakującą rezygnację na początku maja bez podania przyczyny, ale prawdopodobnie były nią rozgrywki polityczne. Bankowiec jest jednym z kluczowych pomysłodawców i twórców Blika, to przede wszystkim z jego inicjatywy powstał ten polski system płatności, który zdobywa wielką popularność.

Blik jest już dostępny niemal we wszystkich bankach w naszym kraju, może z niego korzystać około 95 proc. klientów banków w Polsce. W 2020 r. za jego pomocą wykonano 424 mln transakcji (czyli dwa razy więcej niż w roku poprzednim), o łącznej wartości 57 mld zł. Największą siłą są płatności w internecie odpowiadające mniej więcej za trzy czwarte wszystkich. Ceniona jest także funkcja płatności na telefon oraz wypłaty z bankomatów bez karty. Z kolei płatności zbliżeniowe nie są jeszcze możliwe, ale PSP z Mastercardem pracują nad tym rozwiązaniem, choć jego wprowadzenie wyraźnie się opóźnia (podobnie jak wyjście na rynki zagraniczne).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.