REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Czy na rynku bitcoina może pojawić się rajd świętego Mikołaja?

We wrześniu kurs najbardziej popularnej kryptowaluty spadł o 13,7 proc. i opuścił dołem formację trójkąta. Okazuje się, że takiego rozwoju sytuacji można było się spodziewać.
Foto: Adobestock

Wystarczyło zajrzeć w statystyki historyczne. Wynika z nich wprost, że dziewiąty miesiąc roku to najgorszy czas dla bitcoina. Z danych serwisu stooq.pl, gromadzonych od sierpnia 2010 r., wynika, że średnia zmiana kursu bitcoina(w cenach zamknięcia) we wrześniu jest ujemna i wynosi -5,8 proc. To najniższy wynik w roku. Co więcej – nawet jeśli nie uwzględnimy wartości skrajnych (spadek o 37,3 proc. we wrześniu 2011 r. i wzrost o 22 proc. we wrześniu 2012 r.) to średnia pozostaje dalej ujemna i wynosi -5,3 proc. Co więcej – przez ostatnich dziesięć lat, w połowie przypadków wrzesień przynosił spadek kursu i w połowie jego wzrost. To daje 50-proc. prawdopodobieństwo, że wrzesień będzie należał do niedźwiedzi. I choć zakres danych nie jest zbyt duży (dziesięć lat), to jednak widać w nim pewne sezonowości. A skoro tak, to postanowiłem sprawdzić, jak pod względem stóp zwrotu wyglądają inne miesiące i czy można na tym rynku oczekiwać takich anomalii jak na giełdowym. Mowa na przykład o rajdzie św. Mikołaja i efekcie stycznia.

Bitcoin pod choinkę

Statystyki sugerują, że jeśli św. Mikołaj odwiedza rynek kryptowalut, to lubi to robić, zanim skieruje renifery na parkiet giełdowy. Okazuje się bowiem, że w listopadzie cena bitcoina zmienia się średnio o +57 proc. To najwyższy wynik w roku. Co istotne – na dziewięć ostatnich lat tylko w dwóch jedenasty miesiąc roku przyniósł spadek notowań. Do listopada należy też rekord, jeśli chodzi o skalę miesięcznej zwyżki. W 2013 r. kurs wzrósł o 447,8 proc. Niestety, tak wysoka wartość zaburza uśrednienie i jeśli w danych nie uwzględnimy wartości skrajnych, to średnia spada do 14,6 proc. Wygląda znacznie gorzej niż 57 proc., ale wciąż daje listopadowi szóste miejsce w roku pod względem oczekiwanej stopy zwrotu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA