Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wystarczyło zajrzeć w statystyki historyczne. Wynika z nich wprost, że dziewiąty miesiąc roku to najgorszy czas dla bitcoina. Z danych serwisu stooq.pl, gromadzonych od sierpnia 2010 r., wynika, że średnia zmiana kursu bitcoina(w cenach zamknięcia) we wrześniu jest ujemna i wynosi -5,8 proc. To najniższy wynik w roku. Co więcej – nawet jeśli nie uwzględnimy wartości skrajnych (spadek o 37,3 proc. we wrześniu 2011 r. i wzrost o 22 proc. we wrześniu 2012 r.) to średnia pozostaje dalej ujemna i wynosi -5,3 proc. Co więcej – przez ostatnich dziesięć lat, w połowie przypadków wrzesień przynosił spadek kursu i w połowie jego wzrost. To daje 50-proc. prawdopodobieństwo, że wrzesień będzie należał do niedźwiedzi. I choć zakres danych nie jest zbyt duży (dziesięć lat), to jednak widać w nim pewne sezonowości. A skoro tak, to postanowiłem sprawdzić, jak pod względem stóp zwrotu wyglądają inne miesiące i czy można na tym rynku oczekiwać takich anomalii jak na giełdowym. Mowa na przykład o rajdzie św. Mikołaja i efekcie stycznia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej hossie bitcoin miał trzy fale wzrostowe i każda przebijała wcześniejsze szczyty mniej więcej o 50 proc. Przy tej analogii kurs może zawędrować mniej więcej na 160 tys. dolarów - Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami w Superfund TFI.
Tajemniczy twórca bitcoina, czyli osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, mogłaby obecnie zająć 11. miejsce w rankingu globalnych miliarderów „Forbesa”. Jego majątek sięgał w poniedziałek 128,9 mld USD. Stał się on większy od majątku Michaela Della, prezesa firmy Dell Technologies, dysponującego aktywami wartymi 125,3 mld USD.
Duży popyt ze strony ETF-ów przyczynił się do tego, że notowania najpopularniejszej kryptowaluty przebiły poziom 123 tys. dolarów. Wzrostom wyraźnie sprzyja to, że Kongres USA wziął się do prac nad ustawami, które uczynią regulacje jaśniejszymi.
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.