Kryptowaluty

#WykresDnia: Rządy zneutralizują bitcoina?

Ostatecznie, jeśli bitcoin odniesie sukces, rządy go "zabiją" - mówi Ray Dalio, założyciel Bridgewater Associates.
Foto: Adobestock
Foto: twitter.com

- I myślę, że zabiją, ponieważ mają sposoby, by to zrobić – dodał w rozmowie z CNBC. Ray Dalio, miliarder inwestor i założyciel Bridgewater Associates, największego na świecie funduszu hedgingowego, powiedział, że im większy sukces odniesie bitcoin, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie zneutralizowany przez rządy i organy regulacyjne wspierające tradycyjne systemy monetarne.

Dalio powtórzył komentarze, które wygłosił w przeszłości, powtarzając, że rządy mają prawo podcinać wzrost rodzącego się rynku kryptowalut, w tym bitcoina i Ether na Ethereum blockchain, który może stanowić zagrożenie dla konwencjonalnych finansów i globalnych banków centralnych. Powiedział, że bitcoin może nie „mieć wewnętrznej wartości", ale nadal może być przydatny w zdywersyfikowanym portfelu. Menedżer funduszu hedgingowego uważa, że warto rozważyć wszystkie alternatywy dla gotówki i wszystkie alternatywy dla niektórych aktywów finansowych. - Nie jestem w tym ekspertem... Myślę, że dywersyfikacja ma znaczenie – powiedział. - Bitcoin ma pewne zalety – dodał. - Prawdziwe pytanie brzmi, ile [inwestor] ma w złocie w porównaniu z tym, ile ma w bitcoinie – zauważył.

Dalio wyjaśnił, że utrzymuje „pewną ilość pieniędzy w bitcoinach... to niewielki procent tego, co mam w złocie, czyli niewielki procent tego, co mam w innych moich aktywach".

Komentarze Dalio pojawiają się, gdy tradycyjne rynki walczą o wzrost, a celem jest przełamanie ostatniego trendu spadkowego. Według Forbesa Dalio, wybitna postać w świecie finansów, ma majątek w wysokości 20 miliardów dolarów.

Cena bitcoina osiągnęła 52 000 USD na początku zeszłego tygodnia, po czym spadła poniżej 45 000 USD, ponieważ upadł viralowy plan podniesienia ceny. Wymiotło to około 300 miliardów dolarów z połączonego rynku bitcoinów i kryptowalut, który obecnie oscyluje wokół 2,1 biliona dolarów. Teraz okazuje się, że rezerwy wymiany bitcoinów, ilość bitcoinów utrzymywanych na takich platformach jak Coinbase i Binance, spadła do niższych niż w listopadzie zeszłego roku – kiedy cena bitcoina rozpoczęła swój ogromny rajd, który w kwietniu doprowadził do prawie 65 000 USD. Rezerwy wymiany bitcoinów osiągnęły nowe wieloletnie minima, wynika z danych z internetowego serwisu analitycznego CryptoQuant, co oznacza, że jest mniej bitcoinów, które można łatwo sprzedać na rynku. Niskie rezerwy wymiany bitcoinów mają miejsce, gdy inwestorzy przenoszą swoje zasoby z giełd do przechowywania.

- Rynki krypto przesunęły się w środowisko ograniczone od czasu krachu w zeszłym tygodniu, między 43 000 a 47 000 USD, przy czym ani byki, ani niedźwiedzie nie mają mocnej pozycji – napisał Marcus Sotiriou, trader z brytyjskiego brokera aktywów cyfrowych GlobalBlock wskazując na dane, które pokazały, że wielcy posiadacze bitcoinów, zwani wielorybami, zwiększyli swoje zasoby „o około 44 000 bitcoinów w ciągu ostatniego tygodnia i 103 600 bitcoinów w ciągu ostatnich trzech tygodni" — opisując dane jako „bycze".

W poniedziałek firma Microstrategy, zajmująca się oprogramowaniem do wywiadu biznesowego, posiadająca obecnie ponad 100 000 bitcoinów ogłosiła, że kupiła kolejne 5000. - Oznacza to, że w nadchodzących tygodniach lub miesiącach możemy zobaczyć zalew instytucjonalnych ogłoszeń o zakupach bitcoinów - napisał Sotiriou, ponieważ „pozostali nabywcy 98 000 bitcoinów nie są znani". Tymczasem analiza techniczna pokazuje, że cena bitcoina zbliża się do tak zwanego złotego krzyża, w którym 50-dniowa średnia krocząca przekracza 200-dniową średnią kroczącą. Chociaż niekoniecznie jest to znak byka i może być wskaźnikiem opóźnionym, niektórzy uważają, że złoty krzyż może wspierać nowy wzrost.

- Rynek kryptowalut nie wygląda na nadmiernie wyprzedany, aby był jednoznacznie atrakcyjny dla krótko- i średnioterminowych zakupów, ale wykazuje oznaki zainteresowania kupujących – napisał Alex Kuptsikevch, starszy analityk finansowy w FxPro. - Bitcoin systematycznie zyskuje wsparcie w tym miesiącu z powodu prostej 200-dniowej średniej kroczącej, która obecnie zbliża się do 44 300 USD. Na początku sierpnia wzrost z tej krzywej zapoczątkował wzrost o 40 proc. w ciągu następnych pięciu tygodni - dodał.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.