Kryptowaluty

Fałszywy komunikat

Nieznani sprawcy rozesłali komunikat, który rzekomo miał pochodzić od sieci sklepów Walmart, mówiący o planach umożliwienia płatności w litecoinach. Umożliwiło to przeprowadzenie manipulacji znanej jako „pump and dump".
Foto: Adobestock

Liecoin to cyfrowa waluta, której rynkowa kapitalizacja wynosi 12 mld USD. W serwisie GlobeNewswire ukazał się komunikat prasowy rzekomo opublikowany przez Walmarta o planowanym umożliwieniu płacenia litecoinem za zakupy online. Doprowadziło to do wystrzału notowań litecoina, który kosztował nawet 233,4 USD, czyli o 30 proc. więcej niż dzień wcześniej. Nic dziwnego, że na rynku zapanowała euforia, bo Walmart to największy sprzedawca detaliczny na świecie. Ogłoszenie było jednak fałszywe, co potwierdził rzecznik Walmartu, informując, że spółka nie akceptuje litecoina.

W efekcie po godzinie od opublikowania komunikatu notowania kryptowaluty spadły z 233,4 USD do 178 USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.