Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W weekend przekraczał on nawet 48 tys. USD i był najwyższy od połowy maja. Jego kapitalizacja sięgnęła 891 mld USD. Wciąż jej sporo brakuje do rekordowego poziomu z kwietnia, gdy dochodziła do 1,15 bln USD, a bitcoin kosztował rekordowe 63,5 tys. USD.
Ether (ethereum), druga kryptowaluta pod względem popularności, osiągnęło kapitalizację 384 mld USD, a jego kurs sięgał w poniedziałek po południu 3,28 tys. USD (w szczycie z maja przekraczał 4 tys. USD). Choć bitcoin zyskał przez ostatnich siedem dni prawie 4 proc., a ether ponad 5 proc., to mocno rosły waluty znajdujące się na dalszych miejscach, jeśli chodzi o kapitalizację. Kurs binance coin (72 mld USD kapitalizacji) skoczył przez tydzień o 21 proc., do 428 USD. Kurs cardano (69 mld USD kapitalizacji) wzrósł o 47 proc., do 2,15 USD.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej hossie bitcoin miał trzy fale wzrostowe i każda przebijała wcześniejsze szczyty mniej więcej o 50 proc. Przy tej analogii kurs może zawędrować mniej więcej na 160 tys. dolarów - Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami w Superfund TFI.
Tajemniczy twórca bitcoina, czyli osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, mogłaby obecnie zająć 11. miejsce w rankingu globalnych miliarderów „Forbesa”. Jego majątek sięgał w poniedziałek 128,9 mld USD. Stał się on większy od majątku Michaela Della, prezesa firmy Dell Technologies, dysponującego aktywami wartymi 125,3 mld USD.
Duży popyt ze strony ETF-ów przyczynił się do tego, że notowania najpopularniejszej kryptowaluty przebiły poziom 123 tys. dolarów. Wzrostom wyraźnie sprzyja to, że Kongres USA wziął się do prac nad ustawami, które uczynią regulacje jaśniejszymi.
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.