Inwestycje

Typ techniczny: Ropa WTI rysuje nowe wieloletnie szczyty

Ropa naftowa wraca do dynamicznych zwyżek.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

W poniedziałek odmiana WTI drożała po południu nawet o ponad 3 proc. i bez problemu pokonała okrągły poziom 80 USD za baryłkę. – Ropa WTI pnie się na nowe wieloletnie szczyty. Poziom 80 dolarów za baryłkę został pokonany pierwszy raz od 2014 r. Powód jest jeden – kryzys energetyczny na świecie przy ograniczonej podaży surowców – wskazują analitycy X-Trade Brokers. Nie da się ukryć, że swoje pięć groszy dołożyła ostatnio także organizacja OPEC+, która nie zdecydowała się na zmiany porozumienia naftowego. Również pandemia nie jest już tak straszna. – Ze względu na bardziej optymistyczne prognozy dotyczące zarazy pod koniec roku MAE przewiduje ogólnoświatowe ożywienie na rynku ropy – wzrost o 1,6 mln baryłek dziennie w październiku i kontynuację wzrostu do końca roku. Jeżeli dodamy do tego utratę produkcji wynoszącą ponad 30 mln baryłek w sezonie huraganów w Stanach Zjednoczonych, a także ryzyko nieosiągnięcia porozumienia nuklearnego z Iranem, grupa producentów z OPEC+ najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie wspierać stopniowe podwyższanie cen, utrzymując stabilny wzrost produkcji miesięcznej na poziomie około 400 tys. baryłek dziennie – wskazują z kolei eksperci Saxo Banku. Jakie poziomy może atakować ropa WTI? – Mamy obecnie opór w postaci zniesienia 127,2. Kolejny ważny poziom to okolice 84–85 USD, przy dołkach z 2012 r. – podkreślą eksperci XTB. prt

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.