REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Typ fundamentalny: Podaż znowu doszła do głosu na rynku ropy

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami trzęsienia ziemi nie tylko na rynku walutowym, ale także na rynku surowców.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Cena ropy naftowej typu WTI tylko w ciągu jednego dnia spadła z około 58 dolarów do nawet poniżej 55 dolarów za baryłkę. Początek tego tygodnia przynosi dalszą przecenę tego surowca. Co stoi za tym ruchem? – Stronie podażowej na rynku ropy naftowej sprzyja obecnie ogólne nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów. Po zapowiedziach nowych ceł narzuconych na import dóbr chińskich do Stanów Zjednoczonych nie ulega wątpliwości, że USA i Chiny bardziej kierują się w stronę konfrontacji niż kompromisu. To rzutuje na oczekiwania dotyczące sytuacji w globalnej gospodarce, w której oba te kraje mają niebagatelne znaczenie. USA i Chiny to także dwaj najwięksi konsumenci ropy na świecie, więc konflikt handlowy budzi obawy przed spadkiem globalnego popytu na ten surowiec – twierdzi Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jak dodaje, na spadające ceny ropy naftowej wpływ ma także rosnący eksport z USA. – Urząd statystyczny USA podał w piątek, że w czerwcu średni dzienny eksport ropy wzrósł o 260 tys. baryłek, do rekordowego poziomu 3,16 mln baryłek. Te dane są elementem dłuższego procesu trwającego na rynku ropy naftowej. Już od dwóch dekad w USA ma miejsce tzw. łupkowa rewolucja, której skutkiem jest dynamicznie rosnąca produkcja ropy w USA. Niedostosowanie infrastruktury sprawiło, że Amerykanie nie mogli eksportować dużych ilości ropy od samego początku, jednak w późniejszych latach możliwości eksportowe USA rosły. Obecnie Stany Zjednoczone stały się jednym z trzech kluczowych – obok Rosji i Arabii Saudyjskiej – producentów ropy na świecie, coraz częściej konkurującym z nimi także w kwestii dostaw ropy do innych krajów – wyjaśnia Sierakowska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA