Inwestycje alternatywne

Cała para w tylną oś

Opel lubi podkreślać, że model Ascona, który pojawił się w 1970 r., zrewolucjonizował klasę samochodów średniej wielkości. Rzeczywiście był to bardzo udany wóz, który doczekał się trzech generacji i był produkowany aż 18 lat.
Opel Ascona B coupé z 1980 r. – ostatni produkowany z tylnym napędem.
Beyond-Classics.pl

Opel Ascona był prekursorem zapewniających przyjemność z jazdy sportowych limuzyn z krótkimi zwisami i doskonałymi właściwościami jezdnymi. Był pozycjonowany między Kadettem a Rekordem. Kusił różnorodnością nadwozi, oferując dwudrzwiowe coupé, czterodrzwiową limuzynę oraz turystyczną wersję Ascona Voyage. W przeciwieństwie do klasycznego kombi miała dwoje drzwi bocznych i została zaprojektowana jako pojazd rekreacyjny z miejscem na ponton i rower. Potem pojawiła się Ascona Caravan – kompaktowe, luksusowe kombi. Wisienką na torcie była sportowa Manta, dzieląca rozwiązania techniczne z Asconą, dzięki czemu samochód był dostępny dla szerokiej rzeszy klientów. To jednak temat na oddzielny tekst.

Ascona świetnie się prowadziła. W niezależnym przednim zawieszeniu zastosowano sprężyny śrubowe i amortyzatory teleskopowe, natomiast sztywnej tylnej osi towarzyszyły dwa wahacze wzdłużne i drążek Panharda. Pod maską pracował czterocylindrowy silnik 1.6, w dwóch wariantach mocy (68 lub 80 KM). W 1971 r. ofertę poszerzono o Asconę 1.9 S i Asconę SR, ta druga w topowej wersji dysponowała 90-konnym motorem 1.9. Zainteresowaniu klientów sprzyjały sukcesy sportowe, zarówno na szutrze, jak i na asfalcie. Walter Röhrl, uznawany za jednego z najlepszych kierowców rajdowych XX wieku, za kierownicą Ascony wygrał w 1974 r. Rajdowe Mistrzostwa Europy, a w 1982 r. sięgnął po tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Świata, prowadząc Asconę 400.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.