Inwestycje alternatywne

Żywa legenda

Retro jest w cenie. Rok 1974, w którym debiutowało Volvo 240, był dla Szwedów wyjątkowy. ABBA piosenką „Waterloo" wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji – jako pierwszy szwedzki zespół w historii tej rywalizacji, a 18-letni Björn Borg pokonał całą tenisową elitę, wygrywając French Open.

Pojazd jest nadal w oryginalnym, bardzo dobrym stanie, stąd cena – niemal 72 tys. zł.

Foto: www.gieldaklasykow.pl

Marka Volvo od początku słynęła z bardzo solidnych samochodów, idealnych na wymagające szwedzkie drogi. Z czasem jej renomę podniosły innowacje związane z bezpieczeństwem. Te cechy uosabia model 240 – prosty, mocny, odporny, wygodny. Podbił serca kierowców i pasażerów, przez dziesiątki lat te kanciaste auta można było spotkać na drogach całego świata. Był produkowany do połowy 1993 r. Z taśm fabrycznych zjechało ponad 2,8 mln egzemplarzy. To rekordzista wśród wszystkich modeli Volvo.

Samochód został sprowadzony ze Szwecji w 2017 r., napędza go 100-konny silnik benzynowy.

Foto: www.gieldaklasykow.pl

Model 240 został zbudowany na bazie serii 140, jednak wiele elementów dopracowano i zmieniono. Innowacje dotyczyły głównie przodu, zainspirowanego w dużej mierze eksperymentalnym, bezpiecznym samochodem Volvo VESC, zaprezentowanym dwa lata wcześniej. W serii 240 najbardziej wyróżniały się obszerne zderzaki, wóz był dłuższy od poprzednika aż o 13 cm. W przednim zawieszeniu wykorzystano kolumny MacPhersona, a pod maskę trafił słynny silnik B21 osiągający moc 97 KM w wersji z gaźnikiem oraz 123 KM w wersji z wtryskiem paliwa. Nazywano go Red Block, ponieważ blok silnika był malowany na czerwono. Ten motor należy do najtrwalszych jednostek napędowych, jakie kiedykolwiek zastosowano w samochodach osobowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.