REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

USA. Dekada bez recesji

Amerykańska gospodarka ma już za sobą dziesięć lat nieprzerwanego wzrostu. To pierwsza taka dekada od połowy XIX w., a prawdopodobnie nawet od czasu, gdy USA ogłosiły niepodległość.
Foto: Adobestock

Datowaniem cykli koniunkturalnych zajmuje się w USA Krajowe Biuro ds. Badań Ekonomicznych (NBER). Nie stosuje przy tym popularnej definicji, wedle której recesja to dwa z rzędu kwartału spadku PKB. NBER mianem recesji określa okres od szczytu do dołka cyklu koniunkturalnego, który charakteryzuje się „znaczącym osłabieniem aktywności gospodarczej na terenie całego kraju, które trwa co najmniej kilka miesięcy i zwykle widoczne jest w danych dotyczących realnego PKB, realnych dochodów, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i sprzedaży hurtowej i detalicznej".

Ostatnia tak rozumiana recesja w USA trwała od grudnia 2007 r. do czerwca 2009 r., a więc półtora roku, najdłużej od recesji z przełomu lat 20. i 30. XX w., i wiązała się ze spadkiem amerykańskiego PKB o 5,1 proc. Bardziej gospodarka skurczyła się w latach tuż po II wojnie światowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA