Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Datowaniem cykli koniunkturalnych zajmuje się w USA Krajowe Biuro ds. Badań Ekonomicznych (NBER). Nie stosuje przy tym popularnej definicji, wedle której recesja to dwa z rzędu kwartału spadku PKB. NBER mianem recesji określa okres od szczytu do dołka cyklu koniunkturalnego, który charakteryzuje się „znaczącym osłabieniem aktywności gospodarczej na terenie całego kraju, które trwa co najmniej kilka miesięcy i zwykle widoczne jest w danych dotyczących realnego PKB, realnych dochodów, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i sprzedaży hurtowej i detalicznej".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.