Gospodarka - Świat

Covid uderzył w Jedwabny Szlak

Chińskie inwestycje w krajach uczestniczących w Inicjatywie Pasa i Szlaku (tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku) wyniosły w pierwszej połowie tego roku zaledwie 23,5 mld USD. Wszystko więc wskazuje, że za cały rok będą one dużo mniejsze niż w 2019 r., gdy sięgnęły 104,7 mld USD – mówi raport agencji ratingowej Moody's.
Foto: Bloomberg

W Inicjatywie Pasa i Szlaku, czyli ambitnym chińskim projekcie rozbudowy infrastruktury transportowej w Azji, Europie i Afryce, w różnych formach uczestniczy 139 państw. Gospodarki wielu mniejszych krajów zaangażowanych w ten projekt zostały bardzo mocno dotknięte globalnym kryzysem i są przez to mniej skłonne, by dodatkowo zadłużać się na poczet wielkich inwestycji infrastrukturalnych.

– Wiele z tych krajów jest relatywnie małych, a ich gospodarki są mocno skoncentrowane np. na surowcach lub na turystyce. Niektóre z nich są też mocno zależne od transferu środków od obywateli pracujących za granicą. A każdy z nich został mocno dotknięty skutkami pandemii koronawirusa. W tym roku widzimy więc wzrost stresu kredytowego, który nie zniknie też w 2021 r. – twierdzi Michael Taylor, dyrektor kredytowy na region Azji i Pacyfiku w Moody's.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.