Gospodarka - Świat

Świat najchętniej płaci w euro

W zeszłym miesiącu euro było najczęściej używaną walutą do płatności globalnych i po raz pierwszy od siedmiu lat pokonało amerykańskiego dolara. Przewaga euro jest jednak skromna.
Foto: Bloomberg

Dane Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), które obsługuje płatności transgraniczne dla ponad 11 tys. instytucji finansowych w 200 krajach, pokazały, że wspólna waluta Unii Europejskiej w październiku była najchętniej używana do płatności. Około 37,82 proc. przelewów gotówkowych w systemie rozliczeniowym SWIFT zostało obsłużonych w euro. Był to wzrost o ponad 6 pkt proc. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

Tym samym euro wyparło amerykańską walutę po raz pierwszy od lutego 2013 r. Wykorzystanie dolara spadło o około 4,6 pkt proc. od grudnia, do 37,64 proc. transakcji w październiku. Rekordowe wykorzystanie amerykańskiej waluty w transakcjach nastąpiło w kwietniu 2015 r. i wyniosło 45,3 proc. Napięcia handlowe, recesja wywołana pandemią i niepewność polityczna w USA wywołały presję na dolarze, który wobec koszyka głównych walut osłabił się od tegorocznego szczytu o 11 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.