Gospodarka - Świat

W stronę brexitu bez umowy handlowej

Brytyjski premier Boris Johnson stwierdził, że jego kraju musi się przygotować na to, że od 1 stycznia 2021 r. relacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią nie będą uregulowane umową handlową.
Foto: Bloomberg

Johnson nie powiedział, że Wielka Brytania kończy negocjacje z UE, ale stwierdził, że do bezumownego brexitu dojdzie, jeśli Unia „fundamentalnie nie zmieni swojego podejścia".

1 stycznia 2021 r. mija brexitowy okres przejściowy w relacjach między Wielką Brytanią a UE. Johnson wcześniej ostrzegał, że jeśli do 15 października nie będzie przełomu w sprawie umowy handlowej, to jego kraj odejdzie od stołu negocjacji. Potem postanowił jednak poczekać z ogłoszeniem swojego stanowiska w sprawie dalszych rozmów aż do wyników unijnego szczytu kończącego się w piątek. – Po tym szczycie jest jasne, że po 45 latach członkostwa nie chcą nam dać, jeżeli nie dojdzie w tych krajach do jakichś fundamentalnych zmian w podejściu, podobnego statusu w relacjach, jaki ma Kanada – stwierdził Johnson.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.