Gospodarka - Świat

USA: Rynek pracy rozczarował

Dane z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień przyniosły kolejne negatywne zaskoczenie.
Foto: AFP

W gospodarce USA (licząc poza sektorem rolniczym) powstało wówczas jedynie 194 tys. nowych etatów, podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 500 tys. Dane za sierpień zrewidowano w górę – z rozczarowujących 235 tys. do 366 tys. Stopa bezrobocia spadła z 5,2 proc. do 4,8 proc., czyli bardziej, niż się spodziewano, a średnia płaca godzinowa wzrosła o 0,6 proc. m./m. (4,6 proc. r./r.), podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 0,4 proc.

We wrześniu najwięcej etatów przybyło w: sektorze restauracyjno-hotelarskim (74 tys.), usług biznesowych (60 tys.), handlu detalicznym (56 tys.) i w branży transportowo-magazynowej (47 tys.). Najbardziej zmniejszyło się zatrudnienie w szkolnictwie. W szkołach podległych samorządom lokalnym spadło ono aż o 144 tys., a w szkołach stanowych o dodatkowe 17 tys. osób. Służba zdrowia zmniejszyła zatrudnienie o 18 tys. etatów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.