Gospodarka - Świat

Nowy rekord słabości liry tureckiej

Lira turecka ustanowiła w czwartek nowy rekord słabości. Za 1 dolara płacono nawet 7,94 liry. Przez ostatni miesiąc turecka waluta osłabła o prawie 6 proc. wobec amerykańskiej, a od początku roku o 25 proc.
Turcja, lira Foto: Bloomberg

Do jej wyprzedaży przyczyniły się w ostatnich dniach obawy inwestorów koncentrujące się na kwestiach geopolitycznych, takich jak wojna w Górskim Karabachu (pomiędzy Ormianami a sprzymierzonymi z Turcją Azerami), a także zapowiedź przeprowadzenia przez Turcję testu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 (który wywołuje obiekcje USA oraz innych sojuszników z NATO). – Ryzyko tego, że USA nałożą sankcje na Turcję za kupno S-400 od Rosji, wzrosło – uważa Piotr Matys, strateg z Rabobanku.

Na to nakłada się, dający o sobie od dawna znać, niepokój dotyczący kondycji gospodarczej Turcji. – W przypadku osłabienia liry mamy do czynienia z kontynuacją od dawna istniejących trendów, a nie z nowymi zdarzeniami, które wymagają codziennego objaśniania – twierdzi Tatha Ghose, ekonomista z Commerzbanku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.