Złoto dało zarobić miliardy dolarów

Notowania złota mają za sobą imponujący rajd w górę. Dzięki temu fortuny miliarderów, którzy posiadają ekspozycje na królewski metal, powiększyły się w tym roku o kilka miliardów dolarów.

Publikacja: 31.07.2020 05:00

Złoto dało zarobić miliardy dolarów

Foto: Adobestock

Mohammed Al Amoudi z Arabii Saudyjskiej oraz Alexander Nesis i Suleiman Kerimov z Rosji mają największą ekspozycję na złoto wśród najbogatszych ludzi na świecie – wynika z indeksu Bloomberg Billionaires. W sumie ta trójka powiększyła swoje fortuny w tym roku o 2,8 mld USD.

Majątek Kerimova, którego rodzina kontroluje około 77 proc. akcji Polyus PJSC, największej rosyjskiej spółki wydobywającej złoto, jest obecnie wart 6,6 mld USD. W tym roku powiększył on swoją fortunę o 1,6 mld USD, ponieważ cena akcji Polyusa prawie się podwoiła.

Z kolei Alexander Nesis poprzez firmę ICT Group kontroluje 27 proc. udziałów w Polymetal International. Spółka ta jest jedną z największych rosyjskich spółek wydobywających metale szlachetne. W tym roku notowania spółki wzrosły o blisko 60 proc., a dodatkowo firma dzieli się z akcjonariuszami zyskiem co kwartał. Fortuna Nesisa wzrosła w tym roku do 3,7 mld USD.

Z kolei mieszkający w Arabii Saudyjskiej Mohammed Al Amoudi posiada majątek wyceniany na 9,2 mld USD. Jest on akcjonariuszem Midroc Gold Mine, która wydobywa złoto w Etiopii.

W czasie marcowych spadków, które przetoczyły się przez giełdy na całym świecie, egipski biznesmen Naguib Sawiris poinformował, że zwiększa swoją ekspozycję na królewski metal. Obecnie posiada on akcje spółek wydobywających złoto o wartości 1,1 mld USD.

W tym roku złoto zdrożało już o 30 proc., do rekordowych 1971 USD. Goldman Sachs, Citigroup i Bank of America prognozują, że metal nadal będzie drożał, ponieważ stopy procentowe są niskie, a dolar amerykański tanieje. DOS

Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała