Gospodarka - Świat

Krafton: szykuje się rekordowe IPO w Korei Południowej

Krafton spółka, która stoi za popularną grą PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG), złożyła dokumenty w sprawie IPO na giełdzie w Korei Południowej. Prawdopodobnie będzie to największa oferta publiczna w historii tego kraju.
Foto: Bloomberg

Krafton zaoferuje inwestorom 10 mln akcji w przedziale 458-556 tys. wonów za sztukę. Jeśli wszystkie akcje zostaną objęte po maksymalnej cenie, to wartość oferty sięgnie około 5 mld USD. Kapitalizacja spółki wyniosłaby wówczas około 25 mld USD.

Jeśli wartość oferty sięgnie 5 mld USD spółka pobije obecny rekord i przeprowadzi największe IPO w historii Korei Południowej. Tytuł lidera na krajowym parkiecie należy teraz do Samsung Life Insurance, który przeprowadził ofertę o wartości 4,3 mld USD w 2010 r. W tym roku inna południowokoreańska spółka przeprowadziła również duże IPO, jednak na giełdzie w Nowym Jorku. Coupang, spółka e-commerce w marcu przeprowadziła ofertę o wartości 4,6 mld USD.

Czwarta co do wielkości gospodarka Azji jest na dobrej drodze do rekordowego roku pod względem IPO, bowiem kolejne spółki ustawiają się w kolejce na parkiet. LG Energy Solution i spółki zależne firmy technologicznej Kakao prawdopodobnie wejdą na giełdę w drugiej połowie roku.

Kluczowe dla inwestorów jest jednak to, czy Kraftona stać na coś więcej, niż tylko jeden sukces. Firma jest niemal całkowicie zależna od jego przeboju: PUBG. To strzelanka online z elementami survivalowymi, koncentrująca się na rozgrywkach typu Battle Royale. PUBG odpowiadało za większość przychodów spółki, które w ubiegłym roku sięgnęły około 1,5 mld USD.

Inwestycja Kraftona w inne tytuły, takie jak Elyon, jeszcze się nie opłaciła. Według Kim Chang-hana prezesa Kraftona, firma stawia teraz na rozszerzenie uniwersum PUBG o gry nowej generacji, animowany program i kreskówkę internetową. Spółka zamierza również rozszerzyć swoją działalność na inne branże, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. DOS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.