Gospodarka - Świat

EBC widzi wyższą inflację, ale nie reaguje

Ekonomiści z Europejskiego Banku Centralnego podwyższyli prognozy dotyczące wzrostu PKB strefy euro oraz inflacji w najbliższych latach. Nie wpłynęło to jednak na postawę Rady Prezesów tej instytucji. Na czerwcowym posiedzeniu utrzymała ona wszystkie parametry polityki pieniężnej bez zmian.
Foto: Bloomberg

Główna stopa procentowa EBC wynosi 0 proc., a frankfurcka instytucja kontynuuje pandemiczny program skupu obligacji skarbowych (PEPP). Co więcej, skup w najbliższych miesiącach będzie prowadzony w zwiększonym tempie 80 mld euro miesięcznie. Prezeska EBC Christine Lagarde na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu tej instytucji wyraźnie podkreślała, że strefa euro jeszcze długo będzie potrzebowała bardzo łagodnej polityki pieniężnej. Jak dodała, wzrost rentowności (spadek cen) obligacji skarbowych w strefie euro, choć częściowo odzwierciedla optymizm na rynkach finansowych, może osłabiać ożywienie gospodarcze. To uzasadnia kontynuację programu PEPP. Analitycy zresztą oceniają, że gdy EBC zacznie go wygaszać, zwiększy jednocześnie zakupy obligacji w ramach starszego programu APP.

W maju inflacja w strefie euro po raz pierwszy od 2018 r. sięgnęła celu EBC na poziomie 2 proc. Ekonomiści z frankfurckiej instytucji uważają jednak, że to przejściowe zjawisko. W świetle ich nowych prognoz inflacja w 2021 r. będzie wynosiła średnio 1,9 proc., a nie 1,5 proc., jak sugerowały marcowe prognozy. Ale już w 2022 r. inflacja wyhamować ma do 1,5 proc. (zamiast do 1,2 proc.), a w 2023 r. wynosić ma 1,4 proc. Ta ostatnia prognoza od marca się nie zmieniła, co Lagarde kilkakrotnie podkreślała, dając do zrozumienia, że EBC ma jeszcze wiele do zrobienia, aby przywrócić inflację do celu. Samo ożywienie gospodarcze, bez wsparcia polityki pieniężnej, do tego nie wystarczy, choć będzie silniejsze, niż się dotąd wydawało. Według ekonomistów z frankfurckiej instytucji PKB strefy euro zwiększy się w tym roku o 4,6 proc. (zamiast o 4 proc.), a w kolejnych dwóch latach o 4,7 proc. (zamiast 4,1 proc.) i 2,1 proc. Co więcej, po raz pierwszy od początku pandemii EBC uważa, że bilans czynników ryzyka dla tych prognoz jest zrównoważony. GS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.