Gospodarka - Świat

Chińskie spółki walczą ze skokiem inflacji

Wzrost cen produkcji aż o 9 proc. r./r. to kolejny niepokojący sygnał tego, że drożejące surowce zagrażają światowemu ożywieniu gospodarczemu.
Foto: AFP

Ceny produkcji wzrosły w Chinach w maju aż o 9 proc. r./r., czyli najbardziej od września 2008 r. Średnio prognozowano, że zwiększą się one o 8,5 proc., po zwyżce o 6,8 proc. w kwietniu. Co prawda wzrost chińskich cen produkcji był liczony od stosunkowo niskiej bazy (w maju 2020 r. ceny te spadły o 3,7 proc. r./r., co było w dużym stopniu skutkiem covidowych lockdownów), ale i tak daje on powód do niepokoju. Ekonomiści wskazują, że jest on napędzany głównie przez drożejące surowce.

Uderzenie w zyski

– Rosnące ceny surowców są szczególnie powodem do niepokoju dla spółek z branży budowlanej, a także metalurgicznej. Te spółki patrzą w przyszłość bardziej pesymistycznie. Widzą ostry skok kosztów i spodziewają się, że potrwa on do końca roku. Niektóre spółki twierdzą nawet, że nie mogą przyjmować nowych zamówień, bo im więcej produkują, tym więcej tracą na tym pieniędzy – twierdzi Gan Jie, profesor finansów w pekińskiej uczelni Cheung Kong Graduate School of Business.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.