Wartość zagranicznych inwestycji. Globalizacja w odwrocie

Przepływy kapitału z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie zmalały w 2017 r. o 23 proc., choć globalna gospodarka rozwijała się najszybciej od sześciu lat.

Publikacja: 07.06.2018 12:06

Wartość zagranicznych inwestycji. Globalizacja w odwrocie

Foto: Bloomberg

W opublikowanym w środę wieczorem raporcie Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) podała, że wartość transgranicznych inwestycji wyniosła w ub.r. 1,43 bln USD, w porównaniu do 1,87 bln USD.

Zwykle przepływy kapitałowe z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) są pozytywnie skorelowane z koniunkturą w światowej gospodarce. To, że w ub.r. było inaczej, UNCTAD tłumaczy erozją globalnych łańcuchów dostaw. Może to być efekt m.in. sporów handlowych oraz pogorszenia klimatu inwestycyjnego. Organizacja zwraca jednak również uwagę na spadek rentowności BIZ: stopa zwrotu wynosiła w ub.r. średnio 6,7 proc., w porównaniu do 8,1 proc. w 2012 r.

„Spadek wartości BIZ oraz spowolnienie rozwoju globalnych łańcuchów dostaw to poważny powód do niepokoju dla decydentów na całym świecie, a w szczególności w gospodarkach rozwijających się" – zauważył Mukhisa Kituyi, sekretarz generalny UNCTAD. Inwestycje zagraniczne stanowią bowiem w krajach rozwijających się blisko 40 proc. ogółu inwestycji.

Za spadek wartości BIZ w dużej mierze odpowiada o 22 proc. mniejsza niż w 2016 r. wartość transgranicznych fuzji i przejęć. Ale wartość transgranicznych inwestycji typu greenfield (tworzenie nowych przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych itp.) także zmalała o 14 proc., do 720 mld USD. Najwięcej za granicą tradycyjnie inwestowały w ub.r. podmioty z USA. Przeznaczyły na tego rodzaju transakcje 342 mld USD, po 281 mld USD w 2016 r. Wyraźnie zmalała natomiast wartość zagranicznych inwestycji podmiotów z Holandii: ze 172 mld USD w 2016 r. do zaledwie 23 mld USD. W efekcie Holandia, która dwa lata temu była drugim najważniejszym źródłem BIZ na świecie, spadła na 15. pozycję. W ub.r. na drugim miejscu była Japonia, na trzecim zaś Chiny, choć wartość zagranicznych inwestycji chińskich podmiotów też mocno zmalała, do 125 mld USD, w porównaniu do 196 mld USD w 2016 r.

USA były w 2017 r. także największym odbiorcą BIZ, choć napłynęło tam z tego tytułu 275 mld USD, o 40 proc. mniej, niż rok wcześniej. Kolejne miejsca zajmują gospodarki wschodzące: Chiny (136 mld USD), Hongkong (104 mld USD) i Brazylia (63 mld USD).

Z danych UNCTAD wynika, że do Polski napłynęło w 2017 r. z tytułu BIZ 6,4 mld USD, po 13,9 mld USD rok wcześniej. To najsłabszy wynik od 2013 r., gdy strefa euro – ważne źródło inwestycji w Polsce – zmagała się z kryzysem fiskalnym. Z kolei polskie podmioty zainwestowały za granicą blisko 3,6 mld USD, o ponad połowę mniej, niż w bardzo udanym pod tym względem 2016 r.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają